Małżeństwo dobrze wpływa na kości mężczyzn, którzy pobrali się po 25 roku życia. A przynajmniej tak wynika z badań UCLA opublikowanych w Osteoporosis International.
Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy pobrali się przed 25 rokiem życia, mieli znacznie słabsze kości niż ci, którzy zawarli związek małżeński po raz pierwszy po 25 roku życia. Co więcej, mężczyźni w stałych związkach małżeńskich lub związkach podobnych do małżeństwa, którzy wcześniej nie przeszli rozwodu lub separacji, mieli znacznie mocniejsze kości od tych, których związki uległy rozkładowi.
Dla odmiany, kobiety miały o tyle zdrowsze kości, o ile ich partnerzy wykazywali się większym wsparciem i zrozumieniem wobec swoich drugich połówek.
Niewiele wiemy na temat wpływu czynników społecznych (innych niż czynniki socjoekonomiczne) na zdrowie kości – mówi dr Carolyn Crandall z UCLA. Dobre zdrowie zależy nie tylko od zdrowej diety czy wstrzemięźliwości od używek, ale również od innych społecznych aspektów życia, m.in.: życia małżeńskiego czy jakości związków.
Wczesne małżeństwo było szkodliwe dla mężczyzn, prawdopodobnie z powodu stresu związanego z odpowiedzialnością za utrzymanie rodziny – wyjaśnia współautor badania dr Arun Karlamangla z Geffen School. W praktyce, wczesne małżeństwo może oznaczać gorsze wykształcenie i mniejsze zarobki, co z kolei prowadzi do trudności związania końca z końcem.
Kolejnym wyzwaniem dla uczonych będzie odkrycie szlaków biologicznych odpowiedzialnych za połączenie zdrowia kości z małżeństwem. Możliwości badawcze w tym zakresie ograniczone są brakiem badań prowadzonych na tych samych osobach na przestrzeni lat pod kątem mineralnej gęstości kości. Z tego powodu nie można jasno stwierdzić, że przyczyną słabych kości jest wczesne małżeństwo, a jedynie określić korelację między tymi dwoma rzeczami.
Pomimo tych ograniczeń, wyniki badań dostarczają dodatkowe dowody na związek między życiem psychospołecznym i zdrowiem kości u dorosłych. Różnice między płciami w tym zakresie, zauważone również we wcześniejszych badaniach skupiających się na korelacji między stanem cywilnym a różnymi aspektami zdrowia, wskazują, że korzyści wynikające z małżeństwa różnią się w zależności od płci.
Życie bez małżeństwa, rozwód, separacja czy wdowieństwo wiążą się ze słabym zdrowiem kości wśród mężczyzn, natomiast niska jakość związku małżeńskiego kojarzona jest ze złym stanem kości wśród kobiet – tłumaczą autorzy badania.
Jak ich uniknac? Przede wszystkim nalezy nieustannie odkrywac siebie. Zwiazek malzenski jest dopiero poczatkiem odkrywania drugiej osoby, a nie, jak sadza niektorzy, koncem procesu poznawania. Seks i czeste rozmowy pomagaja dowiedziec sie wielu nowych rzeczy na temat ciala i osobowosci partnera. Warto ze soba szczerze rozmawiac podczas wspolnych, intymnych chwil w sypialni. To bardzo buduje zwiazek. Czasem przyczyna klotni jest czytanie poradnikow seksualnych.