czlowiek.info

Czy kobiety wolą “używanych” mężczyzn?

Kryteria wyboru partnera wśród kobiet do dziś stanowią nierozwikłaną zagadkę, nad którą psychologia rozkłada ręce. O ile bowiem mężczyźni skupiają się głównie na cechach fizycznych determinujących płodność partnerki, kobiety, oprócz atrakcyjności fizycznej, mogą brać pod uwagę również status socjoekonomiczny kandydata, jego aspiracje, podejście do dzieci i możliwości utrzymania rodziny. Jednak określenie tych wszystkich zmiennych, to nie lada wyzwanie, a szczególnie jeśli brakuje rzetelnych informacji na temat delikwenta.

Psychologia kopiowania wyborów

Z pomocą może przyjść… instynkt! Niektóre samice w świecie zwierząt instynktownie wybierają samców, którzy mieli już wcześniejsze partnerki. Tzw. mate (choice) copying, czyli kopiowanie wyboru partnera, polega na dobieraniu partnera na podstawie obserwacji jego poprzednich związków z innymi samicami. W ciągu ostatnich lat, naukowcy dostarczyli wielu przekonujących dowodów, że zjawisko to występuje również wśród ludzi.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Queensland w Australii, grupa 123 studentek miała za zadanie ocenić zdjęcia przedstawiające mężczyzn w towarzystwie jednej, dwóch lub pięciu kobiet oraz mężczyzn bez towarzystwa. Ilość towarzyszących sylwetek (ew. ich brak) oznaczała liczbę związków przebytych przez mężczyzn w ciągu ostatnich czterech lat.

Najatrakcyjniejsi okazali się mężczyźni, którzy wcześniej związani byli z jedną lub dwiema kobietami, zaś najmniej pożądani byli panowie z pięcioma wcześniejszymi partnerkami. Awersję do lowelasów tłumaczyć można przekonaniem, że nadmiar partnerek wiąże się z rozwiązłością i brakiem zdolności do zachowania wierności wobec jednej partnerki. A wiadomo, każda kobieta chciałaby mieć pana tylko dla siebie.

Wyniki badań nie znajdują jednak odzwierciedlenia we wszystkich przedziałach wiekowych. Inklinację do wyboru partnera na podstawie jego wcześniejszych podbojów miłosnych mają głównie młodsze kobiety, co może się wiązać z brakiem doświadczenia w sferze relacji damsko-męskich. Starsze, lub bardziej doświadczone kobiety, mają lepsze rozeznanie wśród mężczyzn, stąd zapewne posiadają większa pewność siebie w dokonywaniu wyborów.

Warto zaznaczyć, że proces doboru partnera, o którym mowa, oprócz wieku i doświadczenia poszukującej, definiowany jest również atrakcyjnością wcześniejszych partnerek mężczyzny. Innymi słowy, im piękniejsze ex-partnerki mężczyzny, tym atrakcyjniejszy wydaje się mężczyzna.[1]

Podobne obserwacje potwierdza badanie przeprowadzone w 2010 roku na Uniwersytecie Indiana w USA. Uczestnikom eksperymentu przedstawiono filmy pokazujące szybkie randki par heteroseksualnych. Po obejrzeniu filmów, badani mieli za zadanie określić, z którymi uczestnikami randek chcieliby się ponownie spotkać.

Co się okazało? Zainteresowanie mężczyzn kobietami na filmach znacząco wzrastało w 3 przypadkach: 1) gdy mężczyźni na filmach wyrażali zainteresowanie kobietami; 2) gdy mężczyźni na filmach byli atrakcyjni – im przystojniejsi, tym większe zainteresowanie kobietami; 3) gdy uczestnicy badania uważali mężczyzn na filmach za przynajmniej równie atrakcyjnych jak oni sami.

Kobiety, z kolei, pomimo że wyrażały zainteresowanie mężczyznami wraz ze wzrostem zainteresowania nimi ze strony kobiet na filmach, to w przeciwieństwie do męskiej części badanych, gdy kobiety na filmach nie były zainteresowanie mężczyznami, również zainteresowanie badanych znacząco spadało.[2]

Ludzie nie żyją w próżni, a ich zachowania rzadko biorą się z indywidualnego poczucia romantyzmu wobec konkretnej osoby, tylko są rezultatem milionów lat ewolucji. Z tej perspektywy, istnienie złożonych mechanizmów ułatwiających korzystanie z dodatkowych źródeł informacji cyrkulującej między ludźmi jest jak najbardziej uzasadnione i warte zgłębiania. Pamiętajmy, że w środowisku naturalnym od efektu działania często zależało przeżycie, dlatego maksymalizacja efektywności wyborów była niezbędna. W tym przypadku nie różnimy się znacząco od innych zwierząt, które zwracają szczególną uwagę na preferencje innych przedstawicieli swoich gatunków, aby przyspieszyć proces poszukiwań i osiągnąć jak najlepszy rezultat.

___
[1] Evolution & Human Behaviour
[2] Uniwersytet Indiana

Redakcja czlowiek.info

Redakcja czlowiek.info

Dodaj komentarz