niewierność zdrada wierność psychologia

Zdradziłeś? Zdradzisz ponownie!

Zdradziłaś lub zostałeś zdradzony? Cóż, mam dla was złe wieści. Wszystko wskazuje na to, że ze statystycznego punktu widzenia zdradzicie ponownie, a w drugim przypadku – zostaniecie zdradzeni i to pewnie nie raz. A przynajmniej takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w 2014 roku na Uniwersytecie w Kolorado, a którego wyniki przedstawiono na konwencji American Psychological Association w Waszyngtonie.

W badaniu wzięło udział 484 osób stanu wolnego w przedziale wiekowym od 18 do 34 roku życia. Wyniki badania wykazały, że niewierni w jednym związku, byli 3.5 raza bardziej skłonni do popełnienia tego samego skandalu w kolejnym związku. Co więcej, ofiary niewierności były znacznie bardziej narażone na zdrady w kolejnych związkach przez nowych partnerów.

Oprócz niewierności, pod lupę poszły związki, w których doszło do przemocy werbalnej i fizycznej. Okazuje się, że agresorzy byli trzy razy bardziej skorzy do powtarzania swoich nadużyć wobec drugich połówek, a ofiary przemocy miały pięciokrotnie większą szansę na wejście w związek charakteryzujący się obecnością tego samego rodzaju przemocy co poprzednio.

Lubimy myśleć, że potrafimy uczyć się na swoich doświadczeniach i błędach, szczególnie jeśli chodzi o sprawy sercowe – mówi Kayla Knopp, autorka badania. Niestety, liczby nie znają litości. Jeśli mamy nadzieję przejść na dobrą stronę mocy po szybkim skoku w bok, lub odnaleźć miłość, która więcej nie zawiedzie naszego zaufania, to musimy przygotować się na trudną walkę z przeciwnościami.

Ale warto spojrzeć też na drugą stronę medalu. Psychologia wskazuje, że osoby cyklicznie zdradzające lub stosujące przemoc wobec drugich połówek, mają tendencję do przejawiania pewnych wzorców zachowań pozwalających na zdemaskowanie ich prawdziwego oblicza. Należą do nich m.in. częste wzbudzanie w partnerze wyrzutów sumienia, ekstremalne wahania między życzliwością a okrucieństwem czy niemożność poradzenia sobie z frustracjami seksualnymi i emocjonalnymi.

foto: flickr

czlowiek.info

Dodaj komentarz