Czy psycholog może rozwiązać nasze problemy? Cele psychoterapii indywidualnej

Decyzję o spotkaniu z psychologiem podejmujemy, kiedy wszelkie inne metody rozwiązania problemu zawodzą. Traktowanie terapii w kategoriach rozwiązania radykalnego prowadzi jednak do błędnego przekonania, że psycholog – niczym za dotknięciem magicznej różdżki – za nas upora się z trudną sytuacją.

Po co idziemy do gabinetu psychologicznego?

Przed udaniem się do specjalisty trzeba zadać sobie pytanie, jakie są nasze oczekiwania względem niego. W żadnym profesjonalnym gabinecie nie otrzymamy porady ani tym bardziej zaleceń co do wyborów życiowych, których powinniśmy dokonać. Nie możemy też liczyć na wysłuchanie bezstronnej opinii dotyczącej naszej postępowania. W poradni Strefa Myśli terapeutę porównuje się do drogowskazu (zobacz: http://strefamysli.pl/psychoterapia-indywidualna/). Ma on za zadanie zainspirować osobę zagubioną do tego, by samodzielnie podjęła pewne decyzje tudzież zmieniła swoje myślenie. Psychologa nie należy mylić ze spowiednikiem – relacja z nim nie jest nadrzędno–podrzędna i wbrew pozorom nie polega na uzewnętrznianiu się po to, by zrzucić z siebie ciężar dręczących przeżyć. Specjalista i osoba, która do niego przychodzi, tworzą zespół. Działają nie na zasadzie zwierzeń (choć i te są nieuniknione), ale dyskusji. Próbują treningu zachowań i wyobraźni, dzięki czemu wspólnie – przy pewnym nakładzie pracy i mierzeniu się z frustracją spowodowaną odkrywaniem własnych ograniczeń osobowościowych i lęków – dochodzą do poznawania prawdy o sobie. Psychoterapia indywidualna nie daje więc natychmiastowych efektów. Podejmując ją, trzeba być cierpliwym, a przede wszystkim zmotywowanym, otwartym na zmianę, lub mieć nadzieję, że po kilku spotkaniach ze specjalistą przyjdzie chęć do działania na rzecz poprawy własnego stanu psychicznego.

Na czym polega leczenie u psychologa?

Psychologa nie należy mylić z psychoterapeutą ani tym bardziej z psychiatrą. Psychoterapeuta koncentruje się wyłącznie na problemach danej osoby i możliwościach ich przezwyciężenia na drodze poznawania samego siebie, natomiast psycholog jest uprawniony również do przeprowadzenia diagnostyki z użyciem specjalistycznych narzędzi, wykrywania za ich pomocą rozmaitych zaburzeń i wydawania opinii. Inaczej jest z psychiatrą – ten jako jedyny może przepisywać lekarstwa. Aby się nim stać, trzeba ukończyć studia medyczne. Udając się na leczenie do psychologa, trzeba więc mieć świadomość, że nie wręczy on żadnej recepty. Zamiast tego po kilku spotkaniach może wyjaśnić mechanizmy i przyczyny powstania problemów, z którymi dana osoba przychodzi do gabinetu psychologicznego, a także naprowadzić na pewne pomysły związane z poprawą jakości życia. Leczenie zależy od rodzaju psychoterapii, którą dobiera się ze względu na rodzaj zaburzeń. Psychodynamiczną, opartą na analizie wolnych skojarzeń i marzeń sennych, stosuje się zazwyczaj przy nerwicy, zaś poznawczo-behawioralną, której celem jest nabycie nowych wzorców zachowania, wdraża się w przypadku depresji czy zaburzeń odżywiania.

sponsorowany

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.