czlowiek.info

Starożytna skamielina ujawnia pochodzenie ludzkiej ręki

Starożytna skamielina ryby Elpistostege znaleziona w Miguasha w Kanadzie rzuciła nowe światło na zagadnienie ewolucji ludzkiej ręki z rybiej płetwy. Znalezisko ma być brakującym ogniwem w ewolucyjnym przejściu ryb do czworonogów. Według aktualnego stanu wiedzy ryby zaczęły wyprawiać się na płytkie wody i ląd w okresie późnego dewonu miliony lat temu.

Elpistostege był największym drapieżnikiem żyjącym w płytkim środowisku morskim ujścia rzeki Quebec około 380 milionów lat temu. Miał potężne ostre kły w pysku, więc mógł żywić się kilkoma większymi wymarłymi płetwiastymi rybami, których skamieliny znaleziono w tych samych wykopaliskach.

“Pochodzenie palców wiąże się z rozwijaniem zdolności ryby do utrzymania swojej wagi w płytkiej wodzie lub podczas krótkich wypraw na ląd. Zwiększona liczba małych kości w płetwie umożliwiała swobodniejsze rozkładanie ciężaru na płetwy” – wyjaśnia Richard Cloutier, współautor badania, i dodaje: – “Elpistostege niekoniecznie jest naszym przodkiem, ale jest najbliżej prawdziwej „przejściowej skamieliny”, pośredniej między rybami a czworonogami”.

porównanie ewolucja
Porównanie płetwy i ludzkiej ręki | Źródło: Flinders University

Ewolucja ryb w czworonożne kręgowce, do których należą ludzie, była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii życia.

mapa ewolucji
Uproszczona droga rozwoju kręgowców | źródło: Flinders University

Dlaczego to takie ciekawe? Ponieważ zdolność manipulacji przedmiotami miała być jednym z głównych czynników, które wpłynęły na rozwój ludzkiej inteligencji. Znalezisko demonstruje również siłę teorii ewolucji.

Redakcja czlowiek.info

Redakcja czlowiek.info

Dodaj komentarz