czlowiek.info

Nikotyna sprzyja rozprzestrzenianiu się komórek raka piersi do płuc

Rak piersi jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych, a palenie papierosów wiąże się z większą częstością rozprzestrzeniania się raka piersi lub przerzutów, co obniża wskaźnik przeżycia o 33% w momencie rozpoznania. Z kolei w Polsce każdego roku wykrywa się co najmniej 18-19 tys. zachorowań, a 6 tys. pacjentek umiera[1].

Chociaż związek palenia papierosów z rakiem jest dobrze znany, to rola nikotyny w przerzutach z piersi do płuc jest obszarem wymagającym dalszych badań.

Teraz naukowcy z Wake Forest School of Medicine odkryli, że nikotyna sprzyja rozprzestrzenianiu się komórek raka piersi do płuc.

„Nasze dane sugeruję, że ekspozycja na nikotynę tworzy w płucach środowisko sprzyjające przerzutom” – komentuje dr Kounosuke Watabe, główny autor badania.

Środowisko to nazywane jest niszą przedprzerzutową, która przyciąga neutrofile pronowotworowe, rodzaj komórek odpornościowych. Nisza przedprzerzutowa uwalnia białko zwane lipokaliną 2 (LCN2) z neutrofili w celu wywołania wzrostu przerzutów.

W ramach badania zespół Watabe zbadał 1077 pacjentów z rakiem piersi i stwierdził, że obecni lub byli palacze mają wyższą częstość przerzutów do płuc w porównaniu z pacjentami, którzy nigdy nie palili.

Nawet po rzuceniu nikotyny na 30 dni częstość występowania odległych przerzutów nie zmniejszyła się, co sugeruje ciągłe ryzyko dla pacjentek z rakiem piersi, które były wcześniej palaczkami.

Watabe i współpracownicy szukali również leku, który mógłby blokować gromadzenie się neutrofili i zidentyfikowali salidrozyd, naturalny związek występujący w roślinie Rhodiola rosea. Związek ten, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe, znacznie zmniejszył liczbę neutrofili pronowotworowych, a następnie zmniejszył częstość przerzutów do płuc u myszy.

„Opierając się na tych odkryciach, pacjentki z rakiem piersi powinny zdecydować się na programy rzucania palenia bez stosowania nikotynowych produktów zastępczych” – rekomenduje Watabe. „Co więcej, nasze odkrycia pokazują, że salidrozyd może być obiecującym lekiem terapeutycznym zapobiegającym przerzutom raka piersi wywołanym paleniem tytoniu, chociaż [aby to potwierdzić] potrzebne są dalsze badania”.

Notka na podstawie materiałów dostarczonych przez Wake Forest Baptist Medical Center.

__

Abhishek Tyagi, Sambad Sharma, Kerui Wu, Shih-Ying Wu, Fei Xing, Yin Liu, Dan Zhao, Ravindra Pramod Deshpande, Ralph B. D’Agostino, Kounosuke Watabe. Nicotine promotes breast cancer metastasis by stimulating N2 neutrophils and generating pre-metastatic niche in lung. Nature Communications, 2021; 12 (1) DOI: 10.1038/s41467-020-20733-9

Zdjęcie autorstwa Amir SeilSepour z Pexels
Redakcja czlowiek.info

Redakcja czlowiek.info

Dodaj komentarz