czlowiek.info

Mali weganie mają niski poziom witaminy A, D i kwasów Omega-3 (DHA)

W najnowszym pilotażowym badaniu dotyczącym wpływu w pełni wegańskiej diety na metabolizm małych dzieci zauważono u badanych znacznie zmieniony metabolizm i niższy poziom witamin A i D w porównaniu z dziećmi bez specjalnej diety.

Diety wegańskie zyskują popularność zwłaszcza wśród młodych dorosłych, a dzięki wyborom rodzinnym dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna również u maluchów. Diety wegańskie wykluczają wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a motywy wyboru wegańskiego stylu życia są różnorakie, począwszy od troski o środowisko, własne zdrowie, a skończywszy na dobrobycie zwierząt.

W związku z tym, że diety wegańskie są dietami eliminacyjnymi, to zaleca się, aby w pełni wegańska dieta była zawsze uzupełniana w witaminę B12, witaminę D i jod, a na podstawie indywidualnej oceny może być konieczna suplementacja wapnia, witaminy B2, żelaza i cynku.

W niedawno opublikowanym artykule dr Topi Hovinen i dr Liisa Korkalo przedstawiły wnioski z kompleksowego badania odżywiania i metabolizmu 40 zdrowych dzieci z Helsinek. Dzieci stosowały dietę wegańską, wegetariańską lub wszystkożerną w zależności od zwyczajów swojej rodziny.

Stwierdzono, że dzieci przestrzegające w pełni wegańskiej diety miały znacznie niższy poziom witaminy D w porównaniu z dziećmi bez specjalnej diety, nawet pomimo regularnej suplementacji witaminy D i pobierania próbek krwi późnym latem.

Co zaskakujące, obniżył się u nich również poziom witaminy A.

Poziomy cholesterolu LDL i HDL, niezbędnych aminokwasów i kwasu dokozaheksaenowego (Omega3, DHA), kwasu tłuszczowego odgrywającego kluczową rolę w rozwoju funkcji wzrokowych, były niskie, podczas gdy poziomy kwasu foliowego były niezwykle wysokie.

„Nasze wyniki wskazują, że skutków zdrowotnych ścisłej diety u dzieci nie można ekstrapolować z badań na dorosłych. Oprócz spożycia witaminy D należy zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie witaminy A i białka z różnych źródeł” – ostrzega Topi Hovinen.

Notka na podstawie materiałów dostarczonych przez Uniwersytet Helsiński.

__

Topi Hovinen, Liisa Korkalo, Riitta Freese, Essi Skaffari, Pirjo Isohanni, Mikko Niemi, Jaakko Nevalainen, Helena Gylling, Nicola Zamboni, Maijaliisa Erkkola, Anu Suomalainen. Vegan diet in young children remodels metabolism and challenges the statuses of essential nutrients. EMBO Molecular Medicine, 2021; DOI: 10.15252/emmm.202013492

Zdjęcie miniatury studionone z Pixabay

Redakcja czlowiek.info

Redakcja czlowiek.info

Dodaj komentarz