palenie mózg zdrowie psychologia

Od palenia papierosów kurczy się mózg

Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, a sami palacze z pewnością dostają migren od ciągłego przypominania im o spustoszeniu jakie poranny dymek sieje w ich organizmach. Niestety, palenie to nie tylko więcej zmarszczek i potencjalny rak płuc, ale również… skurczony mózg.

W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Uniwersytetu McGill oraz Uniwersytetu Edynburskiego, którzy wpadli na to ciekawe odkrycie, wzięło udział ponad 500 osób (palaczy, ex-palaczy i niepalących) przebadanych jako dzieci w 1947 roku w ramach Scottish Mental Survey. Wszyscy uczestnicy zostali poddani obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego i szczegółowo przepytani na temat swoich dawnych i obecnych nałogów. “Okazało się, że kora mózgowa palaczy i ex-palaczy jest znacznie cieńsza niż osób nie palących. Grubość kory mózgowej osób wolnych od nałogu poprawiała się z każdym rokiem bez papierosa” – wyjaśnia dr Sherif Karama, główny autor badań.

Innymi słowy, dobra wiadomość jest taka, że odstawienie nałogu pomaga w regeneracji mózgu, ale sam proces jest na tyle powolny, że nawet 25 lat po rzuceniu palenia kory mózgowe największych palaczy były nadal skurczone.

Pomimo że mózg kurczy się wraz z wiekiem, dowiedziono, że palenie znacznie przyspiesza ten proces. Jednak owa przypadłość może odpowiadać nie tylko za kłopoty z pamięcią czy utrzymaniem równowagi, ale łączona jest też z wieloma dysfunkcjami organizmu, jak psychopatia, Alzheimer, a nawet schizofrenia. Z drugiej strony, mimo że palenie wiązane jest niemal ze wszystkimi zaburzeniami neurologicznymi, w wielu przypadkach łańcuch przyczynowo-skutkowy nie jest do końca jasny. Istnieje bowiem możliwość, że ludzie z pociągiem do papierosów już wcześniej posiadali pewne antyspołeczne cechy charakteru, np. impulsywność.

Mimo wszystko ubytki mózgu nie są wcale zabawne, ponieważ w pewnym momencie żarty kolegów na temat naszych bezmózgich zachowań w pracy wobec braku porannej latte z podwójnym espresso mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru.

__
źródła: McGill, psychiatryonline, PubMed
foto: flickr

czlowiek.info

Dodaj komentarz