ostropest plamisty zdrowie

Ostropest plamisty – naturalne wsparcie dla chorej wątroby

Ostropest plamisty (Silybum marianum) stosowany jest od 2000 lat jako środek leczniczy na wiele dolegliwości związanych z wątrobą, nerkami czy woreczkiem żółciowym.

Badania naukowe wskazują, że substancje aktywne obecne w ostropeście (na szczególną uwagę zasługuje tu grupa flawonoidów zwanych sylimaryną) chronią wątrobę przed toksynami i niektórymi lekami, które mogą powodować uszkodzenia wątroby. Sylimaryna posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a ponadto może wspierać wątrobę w samoodbudowie poprzez stymulację wzrostu nowych komórek.

Ostropest plamisty może mieć pozytywny wpływ na leczenie marskości wątroby oraz alkoholowego i wirusowego zapalenia wątroby. Badania wskazują, że ostropest może niemal całkowicie znieść toksyczny efekt działania trujących grzybów, jeśli podany zostanie do 10 minut od spożycia, lub – jeśli podany w ciągu 24h – znacznie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wątroby i śmierci.

Najnowsze badania laboratoryjne wskazują na antyrakowe działanie sylimaryny i innych substancji obecnych w ostropeście. Mogą one hamować podział komórek rakowych, skracać ich życie, ale też zmniejszać dopływ krwi do guzów.

Na rynku znaleźć można preparaty z ostropestu dostępne w formie kapsułek, płynu, ale też nalewek. Jednak ich mogą być wielokrotnie wyższe niż zwyczajne mielone nasiona ostropestu, które dostać można w każdej aptece.Ostropest plamisty jest powszechnie uważany za bezpieczny i wolny od ciężkich efektów ubocznych, jednak nie należy stosować go w następujących przypadkach:

– u kobiet w ciąży lub karmiących piersią,
– u chorych na raka związanego z hormonami (rak piersi, prostaty),
– u osób z alergią na ambrozję, złocień, nagietek, rumianek, krwawnik pospolity, stokrotkę.

Ostropest może wchodzić w reakcję z lekami na alergie, wysoki cholesterol, leki przeciwlękowe, leki przeciwzakrzepowe i niektóre leki antyrakowe rozkładane przez wątrobę.

Zaleca się również ostrożność w podawaniu ostropestu dzieciom.

Mielone nasiona ostropesu można dodawać do musli, sałatek a nawet zup. Większe ilości (1-2 łyżeczki dziennie) można przyjmować doustnie popijając szklanką wody. W związku z tym, że nie ma jednak szczegółowych badań dotyczących długofalowych skutków stosowania ostropestu, lekarze zalecają robienie przerw między okresami intensywnego spożywania ostropestu.

źródło: UMMC

Czy ten artykuł był przydatny?

Podziel się oceną! 🙂

Ocena: / 5. Głosów:

Adam J. Wichura

Adam J. Wichura

Językoznawca specjalizujący się w procesach poznawczych człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wpływu języka na wybory moralne jednostki. Ukończył językoznawstwo kognitywne na Uniwersytecie Warszawskim.

Dodaj komentarz