czlowiek.info

Kondycja aerobowa ma pozytywny wpływ na pamięć długotrwałą

Badanie przeprowadzone w Michigan State University na 75 studentach koledżu wykazało, że studenci z gorszą kondycją aerobową (sprawność z jaką płuca i serce dostarczają tlenu do pracujących mięśni) mają znacznie słabszą pamięć długotrwałą.

Uczestnicy badania mieli za zadanie nauczyć się powiązanych ze sobą par słów, np. camp (obóz, obozowisko) i trail (szlak). Następnego dnia, poddani zostali testowi sprawdzającemu ich zdolność do długotrwałego zapamiętywania informacji (pamięć długotrwała cechuje się zapamiętaniem informacji dłużej niż 30 sekund).

Kondycja aerobowa mierzona była na podstawie zużycia tlenu podczas ćwiczeń na bieżni ruchomej, a pozyskane dane zestawiono z wagą, procentem tkanki tłuszczowej w ciele, wiekiem i płcią uczestników. Wyniki pokazują, że osoby z gorszą kondycją aerobową tracą z biegiem czasu więcej wspomnień – komentuje Kimberly Fenn, współautorka badań.

Tłumaczy to, dlaczego studenci i pracownicy biurowi mają często ogromny problem z zapamiętaniem informacji. Myślicie, że wyjściem jest robienie notatek i wyciąganie ich w odpowiednim momencie? A może lepiej wyskoczyć na rower od czasu do czasu lub pomachać rękami na basenie? Nie tylko poprawi nam się pamięć, ale i ogólne zdrowie!

źródło: MSU | foto: flickr

Redakcja czlowiek.info

Redakcja czlowiek.info

Dodaj komentarz