ciąża kobieta psychologia mózg

Dlaczego kobiety w ciąży mogą mieć problem z koncentracją i pamięcią?

Mózg kobiety w ciąży wykazuje wzmożoną aktywność w części odpowiedzialnej za tzw. umiejętności emocjonalne, aby przygotować ją do zacieśniania więzi z noworodkiem – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Royal Holloway, University of London.

W badaniu brało udział 39 kobiet w ciąży i po porodzie. Podczas gdy uczestniczki przeglądały obrazki przedstawiające dorosłe i dziecięce twarze z pozytywnymi i negatywnymi wyrazami, naukowcy badali aktywność neuropsychologiczną ich mózgów, aby określić w jaki sposób reagują na pozytywne i negatywne emocje. Obrazki miały charakter tzw. twarzy chimerycznych, to znaczy, że jedna połowa obrazu składała się z twarzy neutralnej emocjonalnie, a druga – wyrażającej pozytywne emocje.

Uczeni odkryli, że kobiety w ciąży używają prawej półkuli mózgu znacznie częściej, niż świeżo upieczone mamy podczas oglądania twarzy wyrażających emocje. Nasze odkrycie pozwala lepiej zrozumieć dlaczego niektóre kobiety w ciąży mają problem z pamięcią i koncentracją – mówi dr Victoria Bourne z Royal Holloway. – Wyniki sugerują, że w czasie ciąży, mózg inaczej przetwarza emocje wyczytane z twarzy, aby zapewnić neurologiczną gotowość matki do związania się z dzieckiem podczas porodu.Z poprzednich badań wiemy, że zarówno kobiety w ciąży, jak i nowe mamy są bardziej wyczulone na wyrażane emocje, szczególnie w przypadku dziecięcych twarzy. Wiemy również, że nowe mamy, które cierpią na poporodową depresję, niekiedy interpretują emocje wyrażane przez swoje dzieci jako bardziej negatywne niż w rzeczywistości są – komentuje dr Bourne.

Odkrycie neuropsychologicznych procesów wspierających te zmiany jest kluczowe dla zrozumienia ich wpływu na powstawanie więzi między matkami a ich potomstem.

źródło: AlphaGalileo | foto: flickr

Czy ten artykuł był przydatny?

Podziel się oceną! 🙂

Ocena: / 5. Głosów:

Adam J. Wichura

Adam J. Wichura

Językoznawca specjalizujący się w procesach poznawczych człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wpływu języka na wybory moralne jednostki. Ukończył językoznawstwo kognitywne na Uniwersytecie Warszawskim.

Dodaj komentarz