Zdrowie zawarte w ciemnej czekoladzie

Zdrowotne właściwości ciemnej czekolady znane były już wiele tysięcy lat temu, a coraz to bardziej szczegółowe badania powiększają listę problemów, które spożywanie czekolady może potencjalnie rozwiązać. Jednak zanim rzucimy się na dział ze słodyczami w pobliskim hipermarkecie, warto dowiedzieć się nie tylko w jaki sposób czekolada może nam pomóc, ale przede wszystkim jak odróżnić dobrą czekoladę od przemysłowego dziadostwa.

Ale od początku. Mówiąc, że czekolada ma zdrowotne właściwości, mowa oczywiście o kakao, z którego robi się czekoladę. Kakao, główny składnik czekolady, nie tylko zawiera potas, miedź, magnes i żelazo, ale jest jednym z pokarmów o największej zawartości tzw. flawanoli. Wcześniejsze badania wykazały, że flawanole obecne w innych pokarmach, np. winogronach czy herbacie, mogą pomóc w walce z nadwagą i cukrzycą typu 2. Z kolei podobny efekt zaobserwowano u myszy karmionych odpowiednimi rodzajami antyoksydantów obecnych w kakao.

Inne badanie przeprowadzone przez American Academy of Neurology (AAN) wykazało, że picie dwóch filiżanek gorącej czekolady bogatej w flawanole dziennie, poprawia cyrkulację krwi w mózgach osób starszych i poprawia ich sprawność intelektualną. AAN wykazało również korelację między spożywaniem ciemnej czekolady a zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu i mniejszą skalą śmiertelności wśród udarowców. Powierdzeniem tego są najnowsze badania, według których czekolada chroni również serce. Niektóre rodzaje bakterii obecnych w żołądku (m.in. bifidobakterie) pożerają czekoladę i na drodze fermentacji zamieniają ją w związki chemiczne o właściwościach przeciwzapalnych, które, wchłonięte przez organizm, oddalają ryzyko udaru.

Ciemna czekolada może chronić przed miażdżycą, a przynajmniej tak wynika z badań opublikowanych w The FASEB Journal (03/2014). Spożywanie tego smakołyku pomaga przywrócić elastyczność tętnicom oraz zapobiega przyklejaniu się czerwonych krwinek do ścianek naczyń krwionośnych.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że czekolada może w znaczący sposób wesprzeć nas w walce ze stresem. Badanie przeprowadzone przez American Chemical Society pokazało, że spożywanie około 30 gram ciemnej czekolady dziennie przez 2 tygodnie, zmniejsza poziom hormonów stresu u ludzi będących pod wpływem ogromnego stresu. Ponadto przekąska w tej postaci częściowo wyrównuje poziomy innych związków mogących mieć wpływ na powstawanie stresu.

Oczywiście z niczym nie można przesadzać, a przeświadczenie, że jedzenie gór czekolady przy ogólnie niezbilansowanej diecie i braku ruchu może przedłużyć nam życie – jest błędne. Ponadto, jak sugerują badania włoskiej grupy naukowców pod kierownictwem Romina di Giuseppe (Journal of Nutrition, 09/2008), zbawienne efekty spożywania czekolady mają tendencje do zanikania gdy przekraczamy średnią dzienną dawkę 6,7 grama czekolady (odpowiada to jednej kostce 2-3 razy w tygodniu).

Czekolada czekoladzie nierówna

Zanim jednak skoczymy do sklepu po pyszną tabliczkę czekolady, warto zastanowić się na co zwracać uwagę. Przede wszystkim, jeśli liczymy na jakiekolwiek zbawienie związane z wynikami powyższych badań, musimy darować sobie czekoladę mleczną, która oprócz niewielkiej ilości kakao (30% miazgi kakaowej i mniej), bogata jest również w cukier, lecytynę sojową, białka mleka, aromaty a bardzo często i utwardzane tłuszcze roślinne. Jednym słowem (w tym wypadku zdaniem) – nic, co mogłoby nam poprawić zdrowie. Najzdrowsza (i według wielu biotechnologów jedyna prawdziwa) czekolada, to czekolada gorzka (bez dodatku cukru) o zawartości kakao powyżej 70%. Oczywiście jest to kwestia opinii, ale im więcej dobrej jakości kakao – tym lepiej dla zdrowia.

Wiele popularnych magazynów twierdzi, że czekolada poprawia myślenie, koncentrację i dodaje energii, dlatego warto wspomnieć, że jest to najprawdopodobniej krótkotrwały efekt działania obecnej w czekoladzie nie tylko kofeiny i teobrominy, ale i cukrów. Wymienione efekty mogą bardzo szybko mijać i powodować znużenie, jeśli potraktujemy czekoladę jako cudowne paliwo.

foto: Lee McCoy/flickr

Adam J. Wichura

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.