mózg

8 składników pokarmowych chroniących mózg przed starzeniem

Starzenie się może powodować u ludzi szereg zaburzeń funkcji poznawczych, począwszy od problemów z krytycznym myśleniem, aż po całkowitą demencję lub Alzheimera. W marcowym wydaniu Food Technology opublikowanym przez IFT (Instytut Technologów Żywienia), redaktor Linda Milo Ohr pisze o składnikach pokarmowych mogących pomóc utrzymać mózg w dobrej kondycji. Zatem, w co powinny być bogate nasze pokarmy, aby spowolnić nadejście nieuniknionego?

Flawonole

Flawonole występujące w ziarnie kakaowym związane są z poprawą zdrowia serca, krążenia i, wedle wstępnych badań, mogą mieć wpływ na poprawę pamięci. Badanie przeprowadzone przez Adama Brickmana z Uniwersytetu Columbia pokazuje, że flawonole zawarte w kakao mogą poprawiać działanie tzw. zakrętu zębatego, łączonego z zaburzeniami pamięci związanymi z wiekiem.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Nie tylko mają zbawienny wpływ na dobre funkcjonowanie naszych serc, ale również pomagają zachować sprawność funkcji poznawczych mózgu, m.in. pamięci. Pokarmy bogate w kwasy omega-3 to łosoś, olej lniany, orzechy włoskie, migdały.

Fosfatydyloseryna i kwasy fosfatydowe

Ich kombinacja prowadzi do usprawnienia procesów poznawczych m.in. zapamiętywania i odtwarzania informacji. Występowanie tych związków w diecie jest ograniczone, ale niewielkie ilości znaleźć można w soi, żółtkach jaj i mózgach zwierzęcych.

Orzechy włoskie

Dieta bogata w orzechy włoskie może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na Alzehimera, spowolnienie pojawienia się choroby oraz jej postępowania.

Cytykolina

Cytykolina jest naturalną substancją występującą w komórkach ciała; wspiera rozwój tkanki mózgowej, co wspomaga regulację pamięci i funkcji poznawczych, usprawnia komunikację między neuronami, chroni struktury nerwowe przed wolnymi rodnikami. Badania kliniczne wykazały pozytywny wpływ cytykoliny na utrzymanie normalnych funkcji poznawczych wśród osób starzejących się.

Cholina

Powiązana jest ze zdrowiem wątroby i zdrowiem kobiet (szczególnie tych w ciąży). Pomaga w komunikacji między komórkami mózgowymi i resztą ciała. Cholina może chronić mózg przed starzeniem i pomaga zapobiegać zmianom w jego chemii, które skutkują pogorszeniem funkcji poznawczych. Głównym źródłem choliny są jajka.

Magnez

Suplementy magnezu są często polecane osobom po przebytym wstrząśnieniu mózgu. Pokarmy bogate w magnez to awokado, nasiona soi, banany, ciemna czekolada.

Czarna jagoda

Czarne jagody, dzięki wysokiej zawartości antocyjanów, znane są z silnych właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Umiarkowane spożycie tych niepozornych fioletowych kulek może mieć pozytywny wpływ na pamięć, szybkość przyswajania informacji i wzrok.

źródło: IFT foto: arselectronica/flickr

czlowiek.info

Dodaj komentarz