manipulacja psychologiczna miedzy ludzmi

Manipulacja psychologiczna – definicja, przykłady, motywy

Manipulacja psychologiczna, psychomanipulacja to rodzaj wpływu społecznego, którego celem jest zmiana zachowania lub postrzegania osoby lub grupy ludzi za pomocą pośrednich, podstępnych, pokrętnych metod[i]. Manipulacja z reguły odbywa się kosztem zmanipulowanego bez jego świadomości i/lub zgody.

Skuteczność manipulacji ludźmi zależy od wielu czynników, jednak kluczowe zdają się być bezwzględność manipulującego i podatność ofiary na atak. Im agresor bezwzględniejszy, tym bardziej skłonny będzie do podstępnego wykorzystania słabości ofiary, np. jej zależności emocjonalnej, finansowej lub trudnej sytuacji bytowej. Ofiara z kolei, im bardziej nieświadoma intencji agresora, z tym większą łatwością wpadnie w sidła nawet nie zdając sobie sprawy z bycia zmanipulowaną.

Aby skutecznie bronić się przed manipulacją, należy nie tylko ćwiczyć myślenie krytyczne, ale również znać najpowszechniejsze techniki manipulacji w celu ich skutecznego rozpoznawania i neutralizacji.

Manipulacja psychologiczna – wybrane techniki

  1. Kłamstwo – manipulacja sama w sobie nie musi być kłamstwem sensu stricto i można powiedzieć, że rzadko w istocie jest. Gdyby było inaczej, wyraz ‘manipulacja’ nie byłby nikomu potrzebny. Kłamstwo może być jednak bardzo potężną techniką wywierania wpływ na ludzi, ponieważ bardzo ciężko jest złapać kogoś na gorącym uczynku póki nie jest za późno.
  2. Zaprzeczenie lub udawanie niewinności – zaprzeczenie,  że zrobiło się coś złego pomimo oczywistych dowodów zbrodni lub zgrywanie świętoszka w sytuacji wątpliwości, np. przez robienie zaskoczonej miny, aby zmylić ofiarę i wzbudzić w niej wątpliwości względem własnego osądu. Pochodną powyższych może być również udawanie niezrozumienia lub nieznajomości opisanej przez ofiarę sytuacji lub problemu. Manipulant może wówczas zgrywać głupiego, np. „Ale jak to? Pierwsze słyszę!”.
  3. Racjonalizacja – wymówka wyjaśniająca niestosowne zachowanie przy wykorzystaniu pozornie rozumowych argumentów, np.: „Gdybym tego nie zrobił, to mogłoby się stać coś gorszego”.
  4. Umniejszenie – twierdzenie, że niestosowne zachowanie nie jest tak szkodliwe, jak ktoś twierdzi, np.: „To tylko żart”, „Jesteś przewrażliwiony”).
  5. Wybiórczość – odmawianie przyjęcia do wiadomości informacji niezgodnych z agendą manipulatora, np.: „Nie chcę tego słyszeć!”, „Nie interesuje mnie to!”. Technika ta jest szczególnie skuteczna, jeśli jest stosowana przez osobę o wyższej pozycji w hierarchii dominacji (np. klienta biznesowego, szefa, rodzica) ponieważ ofiara nie będzie mieć wystarczająco silnej pozycji do podważenia stanowiska manipulanta.
  6. Odwracanie uwagi – unikanie odpowiedzi na pytanie przez zmienianie tematu, odbijanie piłeczki, podnoszenie problemów zastępczych, etc. „Porozmawiajmy lepiej o tym, dlaczego nie odrobiłeś wczoraj zadania domowego”, „A Pan redaktor pomaga biednym?” (odpowiedź na pytanie: jak rząd pomaga potrzebującym).
  7. Unikanie – udzielanie niejasnych odpowiedzi, szczególnie na pytania tak/nie, np. „- Znów piłeś?” / „ – Lemoniadę. Pierwszy raz” lub „- To zależy, co rozumiesz przez ‘znów’”.
  8. Zastraszanie – stawianie rozmówcy w pozycji obronnej przez zastosowanie pośrednich lub bezpośrednich gróźb, epatowanie udawanym gniewem, szantaż. Celem manipulanta może być np. zmuszenie ofiary do rezygnacji z dociekania prawdy, aby uniknąć otwartej konfrontacji.
  9. Wzbudzanie poczucia winy, np.: „Nie potrafisz się wczuć w moją sytuację, bo pochodzisz z bogatej rodziny”, „Nie interesuje mnie Twoje zdanie, bo jesteś uprzywilejowanym białym mężczyzną z Europy, którego przodkowie mają na rękach krew milionów ludzi z innych kontynentów”.
  10. Wzbudzanie wstydu – obliczone na spowodowanie strachu i wątpliwości u ofiary w celu zmuszenia jej do ustąpienia i ulegnięcia agresorowi. Wstyd wzbudzić można na wiele sposobów, począwszy od subtelnych spojrzeń czy nieprzyjemnego tonu głosu, a skończywszy na wymownym milczeniu lub ostrym sarkazmie.
  11. Szczucie ofiary – polega na przypisywaniu częściowej lub całkowitej winy ofierze zdarzenia, co jest szczególnie widoczne wśród ofiar gwałtu obwinianych za podsycanie gwałcicieli do karygodnego aktu makijażem, ubraniem czy spojrzeniami, np. „Gdybyś się nie ubrała jak ladacznica, to by tego nie zrobił”.
  12. Udawanie ofiary – wzbudzanie litości, żalu, współczucia przez malowanie nieprawdziwego obrazu siebie jako ofiary okoliczności lub zdarzeń, np. mężczyzna, który po utracie pracy próbuje użalaniem się nad sobą wymusić na partnerce usłużność lub ustępliwość.
  13. Służalczość – realizowanie własnych interesów przez udawanie, że służy się „wyższej sprawie”, autorytetowi lub „jedynie wykonuje się polecenia”.
  14. Uwodzenie – wykorzystanie wdzięku osobistego, pochwał lub pochlebstw do zbudowania zaufania wobec drugiej osoby lub grupy osób, dzięki czemu ofiara manipulacji opuszcza gardę i jest bardziej łatwowierna lub spolegliwa. Technika ta jest szczególnie powszechna wśród polityków, którzy przed wyborami przyjeżdżają do poszczególnych województw, stanów, miejscowości i rozpoczynając przemowy do lokalnych wyborców najpierw nawiązują do jakiejś charakterystycznej cechy obszaru, np. odwiedzając Śląsk można wspomnieć coś o „bohaterstwie górników” mierzących się każdego dnia z trudami i niebezpieczeństwami kopalnianego życia. Oczywiście nie zawsze podobne nawiązania muszą być równoznaczne z manipulacją, co nie zmienia faktu, że słysząc pochlebstwo należy przed jego przyjęciem powiedzieć „sprawdzam”.
  15. Projekcja winy – polega na subtelnym (chociaż nie zawsze) przenoszeniu swojego sposobu myślenia, motywów na inną osobę, aby postawić ją w złym świetle, przypisać jej winę za występki manipulanta. Osobie manipulującej zależy szczególnie mocno, aby ofiara przyjęła niesłuszną winę za swoje dobre, zdrowe lub przynajmniej neutralne wybory, które w mniemaniu osoby manipulującej wpłynęły na zły, szkodliwy wybór osoby manipulującej. „Gdybyś mnie wspierał, to bym tego nie zrobiła”.

Czynniki zwiększające podatność na manipulacje[ii]

  1. Niedojrzałość i naiwność (emocjonalna, intelektualna) – powodują, że ofiara manipulacji psychologicznej daje się nabrać na przekoloryzowane nagłówki w gazetach lub stwierdzenia innych osób, np. tak jak dziecku można wmówić, że w szafie jest potwór, tak dorosłemu można wmówić, że potwór jest w innej osobie. I o ile w każdym z nas jest jakiś potwór, to spisywanie drugiej osoby na straty, bo inny delikwent tak twierdzi, nie jest szczytem rozsądku.
  2. Uprzedzenie – osoby uprzedzone do przedstawicieli innego narodu, grupy etnicznej, zawodu, partii politycznej, etc., mają skłonność do bezkrytycznego przyjmowania na wiarę informacji skierowanych przeciwko grupom będącym przedmiotem uprzedzenia. W Polsce wystarczy nie lubić PiS-u lub PO, aby dać się nabrać na każdą, nawet najbzdurniejszą hipotezę wymierzoną przeciwko którejkolwiek z partii, czego dobitnym przykładem są prześmiewcze memy z Sashą Grey (amerykańską gwiazdą porno) w roli córki nepotyzującego polityka PiS udostępniane na Facebooku przez zwolenników PO, Nowoczesnej. W podobny sposób można wykorzystać uprzedzenia wobec imigrantów, Rosjan, Angeli Merkel czy Donalda Tuska. Kluczowym celem manipulacji jest sprowadzenie dyskusji do emocjonalnej przepychanki, w której rzeczowe argumenty nie mają prawa bytu, bo przecież wrogowie naszego dobrego samopoczucia zawsze kłamią.
  3. Impulsywność – podejmowanie pochopnych decyzji pod wpływem emocji to bardzo częsta przypadłość osób nie posiadających zbyt wysoko rozwiniętej samokontroli. Marketerzy chętnie wykorzystują impulsywność konsumentów do sprzedania im produktu pod wpływem chwili.
  4. Altruizm – szczególnie naiwny altruizm, może być wykorzystywany przez podejrzane organizacje charytatywne do gromadzenia środków finansowych pod pretekstem pomocy potrzebującym. Świetnym przykładem są kampanie “humanitarne” na rzecz pomocy uchodźcom podczas bombardowania Aleppo pod koniec 2016 roku.
  5. Mała pewność siebie – powoduje, że chętnie oddajemy wodze nad swoimi decyzjami osobom pewnym siebie zawierzając im swoje dobro.
  6. Nadmierna sumienność – osoby o (zbyt) wysokiej sumienności (Wielka Piątka – PMO), czyli takie, które mają wyrzuty sumienia, gdy np. nie zrobią w ciągu dnia tego, co sobie zaplanowały, mogą być podatne na manipulacje wykorzystujące ich wewnętrzne poczucie obowiązku względem czegoś lub kogoś.
  7. Samotność – poczucie samotności nierzadko wzbudza permanentne uczucie rozpaczliwej desperacji znalezienia drugiej połówki, co zaburza zdrowy osąd i wtrąca samotną osobę w sidła partnerów wątpliwej „jakości”, tyranów, psychopatów. Odpowiednio wyrachowany delikwent lub delikwentka (tak, tak) nie omieszka wykorzystać desperacji drugiej osoby do realizacji własnych celów. Czasem wystarczy ładnie spojrzeć na osamotnioną osobę, aby ta zatraciła resztki samokontroli i wpadła w wir autodestrukcyjnego zakochania.
  8. Zmęczenie – zaburzenia poznawcze wynikające z przemęczenia fizycznego u młodych czy po prostu podeszłego wieku u seniorów (popularna metoda „na wnuczka” lub „na policjanta”). Jest to chociażby jeden z powodów, dla których warto uprawiać sport.

Motywy manipulantów

Motywy manipulatorów są różnorakie, ale większość z nich można sprowadzić do potrzeby zysku i/lub kontroli (czyli zysku). Media manipulują, ponieważ mają z tego odpowiedni przychód lub korzystają na tym grupy wpływu stojące za poszczególnymi mediami (politycy, światowy biznes). Politycy manipulują, aby utrzymać się przy władzy. Producenci manipulują reklamą, aby więcej sprzedawać i wyprzedzić konkurencję. Dorośli manipulują, aby utrzymać się w pracy, zatrzymać przy sobie partnera/partnerkę, ukryć własne kompleksy. Młodzież manipuluje, aby zrobić wrażenie na rówieśnikach. Dzieci manipulują (tak, zupełnie świadomie!), aby dostać cukierka, a naiwni rodzice cukierka dają ucząc dzieci, że manipulacja popłaca. I tak dalej.

Czy warto manipulować ludźmi?

Głupie pytanie, prawda? A jednak niekoniecznie. Istnieje duża szansa, że trafiłeś/aś na tę stronę, aby dowiedzieć się, jak manipulować ludźmi.

Zatem w razie wątpliwości, czy manipulację można moralnie uzasadnić, proponuję refleksję nad poniższymi zdaniami:

Cel nie uświęca środków.

Nie czyń bliźniemu, co Tobie niemiłe.

Prawda wyzwala.

___

[i] Aksman, J.(Red). (2019). MANIPULACJA pedagogiczno-społeczne aspekty. CZĘŚĆ I Interdyscyplinarne aspekty manipulacji. Examples of manipulation in the classroom from the perspective of Eric Berne ́s Transactional Analysis. ISBN 978-83-7571-108-0

[ii] Kantor, M. (2006). The Psychopathology of Everyday Life: How Antisocial Personality Disorder Affects All of Us. ISBN 978-0-275-98798-5.

Adam J. Wichura

17 comments

  • Pozdrawiam poświątecznie, fajnie wrocić do pracy, zaczynając od sensownych zdań z artykułu.
    Zastanowiło mnie tylko Aleppo, to chyba niemozliwe, żeby ta akcja była nieuczciwa? 😥

  • Weszlam na te strone po to,zeby uchronic sie przed ewentualnymi manipulantami.
    Jesli sama manipuluje,to raczej nieswiadomie.

  • Witam,
    Dziekuje za bardzo ciekawy artykul.
    Ja rowniez chcialam sie podzielic jedna refleksja na temat manipulacji przez srodki masowego przekazu : problem w Birmie z Rohindzami. Na “nieszczescie” pracowalam z chrzescijanskimi uchodzcami z Birmy i duzo rozmawialismy a sytuacji Birmanczykow nie-buddyjskich. Otoz wszystkie grupy etniczne, ktorych religia nie jest buddyzmem sa przesladowane, nie tylko Rohindzowie. Niestety na potrzeby polityczne Europy robi sie wielkie halo jak to muzulmanie sa przesladowani za ich wiare.

    • Cześć Tomek, dzięki za komentarz. Według sjp.pwn.pl:
      spolegliwy
      1. «taki, który wzbudza zaufanie i można na nim polegać»
      2. pot. «taki, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym»
      https://sjp.pwn.pl/szukaj/spolegliwy.html

      Wydaje się więc, że znaczenie tego wyrazu ewoluuje, co nie jest zjawiskiem rzadkim w języku (przykład: bielizna kiedyś była biała, a dziś jest kolorowa; złodziej dziś kradnie, a etymologicznie to złoczyńca, etc.)

      🙂

      • widać, że zajmujesz się marketingiem, bo twoje przykłady w świecie ludzkim są miałkie i nie przemyślane. Żyj sobie w swoim miałkim świecie, którym sam próbujesz manipulować. To żenujące, ze używasz Aleppo… ale o ludziach nie wiesz nic…

  • Dzień dobry,
    Proszę mi wytłumaczyć, bo nie do końca rozumiem.
    1. Gdzie jest granica między uprzedzeniem, a samą świadomością tego że ktoś nami manipuluje?
    2. Jak uprzedzenie wpływa na podatność na manipulacje?

  • Bardzo trudno żyje się wśród osób, które nieświadomie manipulują innymi, chcąc za wszelką cenę uniknąć poczucia winy. Idealizują wtedy siebie, wytykając błędy innym, próbując tym samym wbić je w poczucie winy i zmusić do tłumaczenia się. Z tego, co widzę robią to nieświadomie lub nie bardzo wiedzą, jak się od tego rodzaju zachowania uwolnić.
    Dzięki za wyczerpujący artykuł. Ważny, bo z manipulacją spotykamy się niemal na każdym kroku.

  • Proszę się zapoznać z burzliwą historią zespołu Mayhem i osobowością Oysteina Aarsetha. Zastanawia mnie dlaczego tak dosadnie i poważnie przybrał wiarę w satanizm teistyczny (lecz bez okultyzmu) i na ile tak naprawdę nieświadomie zmanipulował tym samego siebie. Pozostali członkowie zespołu nigdy nie byli satanistami i do dziś mają do tego dystans. Myślę, że odkąd zauważył, że ktos go docenia na scenie black metalowej i zmusił jakiś zespół z Rogaland do rozpadu, zaczął mieć przeswiadczenie o swojej wpływowości na innych i charyzmie, co doprowadziło prawopodobnie do tzw syndromu władzy, którą z resztą jego środowisko metalowe dawało mu do zrozumienia nazywając go królem black metalu. Zaczął mieć bzika na punkcie komunistycznych dyktatorów i marzył o koncertowaniu w takich krajach, jak np Albania, Kambodża itp. Odkąd zamieszkał w Krakstadt razem z Deadem (Pelle Ohlinem)- prawdopodobnie chorym za zespół Cotarda, było to dla obu jak równia pochyła. Myslę o tym zespole id pól roku i odczuwam żal po obydwu -Pellem i Euronymousem. Pelle umarl 30 lat temu, Euro -28 lat temu. Ale w tej historii wlasnie najbardziej zastanawiające jest zachowanie Euro: wyzucie z uczucia empatii, syndrom władzy i megalomania równoległe z ideologicznym satanizmem- odwracaniem wartości z silną wiarą…Euro jakby sam się zafiksował, samozahipnotyzował. Bynajmniej nie używał żadnych narkotyków, tytoniu i rzadko pił alkohol- przeważnie coca colę. Czy jest możluwa taka -w imię idei idwracania wartosci chrzescijańskich i wiary w zło i diabła- AUTOMANIPULACJA? Czy gdyby nie został zamordowany, (a był bardzo inteligentny i oczytany, skłonny do zmiany zdania), jakikolwiek psycholog mógłby zmienić jego mentalność? aby nabrał dystansu do postawy satanistycznej?

  • Witam,

    Fajny artykuł. Mój były był manipulatorem, duuuużo miał z opisanych cech. Za dużo. Udawał straszną ofiarę, a ja sie nim przejmowałam. Było wiele rzeczy po drodze, ale po 10 latach doszłam do tego, ze straciłam wiare w siebie, pewność siebie, nabawiłam sie depresji, straciłam pracę, a to dlatego, że zakochałam sie w nieodpowiednim człowieku. Ja myślałam, ze on mnie kocha, a on tylko mnie potrzebował jak mu było źle lub chciał pomocy (pracowaliśmy razem). Jka był na mnie obrazony (choć 90% przypadków to on powodował siępcia), to na moich oczach pytał kolezanki o pomoc. BYł do tego charyzmatyczny, głosik zmieniał, a ja cierpiałam strasznie patrzac na to. Nie rozumiałam czemu to robi, ja tak nigdy bym mu tego nie zrobiła. Wiele razy pomagałam mu, uczyłam. Po jakimś czasie zauważyłam, że on udaje przed innymi, że jest dla mnie miły, przychodził co godzinę, ale po pracy słabo mnie widział. Jak robiłam mu wyrzuty i chciałam, żeby zwrócił uwagę na moje uczucia i potrzeby, to właśnie umniejszał to o czym mówiłam, że niby żartuje jak mnie obrażał, jak to nie dało rady to “przeczekiwał”, choć ja mu mówiłam, że to przemoc bierna, że jak sie kogoś kocha to sie rozmawia a nie trzyma w nerwach tydzień, miesiac i dwa. On robił minę jakby nic nie rozumiał. Był bez empatii. Jeszcze się z niego leczę, zranił mnie bardziej niz ktokolwiek i nic go to nie obchodzi. Zostawił mnie jak rzecz. Ludzie uważają, że boli uderzenie, a ja wiem, że ból emocjonalny potrafi być równie straszny. No a teraz straciłam prace przez nerwy, on rozpowiada o mnie, w rodzinie swojej, że jestem niezrównoważona psychicznie. Super. Chociaz rodzinę też taką ma, ze traktują go jak dziecko, no ale on sie nie śpieszy do usamodzielnienia. Błędne koło. Do niego niczym nie można trafić, ani prośbą ani groźbą. Nie chce rozmawiać, a ja lubie rozmowy, sa budujące i zbliżają ludzi. Zmieniłam się bardzo, już nawet nie umiem sie śmiać. Czuję sie bardzo źle, gdyż nawet przepraszam i dziekuję nie syszałam. To podłe, żeby kogoś nie przeprosić i zeby sie jeszcze o to dopraszać. Szacunku żadnego. Żałuję tylko, że nie poświeciłam swoich uczuć komuś kto naprawdę by na to zasługiwał. No ale sa ludzie i ludzie, a ja chyba jestem naiwna, za bardzo lubie pomagać no i mam za swoje.

  • Polskojęzyczny rząd jest znajomitym manipulantem..
    To są już sztaby psychologów i innych specjalistów..
    Każda informacja udostępniana przez broń masowego rażenia-media, jest dokładnie przemyślana.

  • Nie ma nad czym dyskutować świat to fikcja ,to co pan wichura pisze to tak samo błędne koło ,nie czeba skończyć uniwersytetu żeby to wiedzieć ,to fikcja ,tak alkoholik przestanie pić i do konca życia jest alkoholikiem ,tak samo jest z manipulacja,tak jak wyżej opisane ,obojętnie co byś nie powiedział to jest manipulacja czyli fikcja ,to tak naprawdę nie mógł byś nic mówić ,o nic poprosić ,bo jakiś psycholog by to mugł uznać że manipólujesz ludźmi teraz to świat świrów tak naprawdę ,a uzależnienia są od wszystkiego ,od zakupie seksu internetu ,to tak naprawdę nic byś nie mugł robić bo wszystko be pozdrawiam

  • Tu widze wyraźną MANIPULACJE niestety. Pis czy PO , czy Tusk- wedlug pana piszacego niedopuszczalne jest zeby miec co do nich watpliwosci- bo samo to oznacza ze JUŻ jestesmy zmanipulowani.
    A tymczasem Polak musi zrozumieć, że CALA WIEJSKA TO NIE OPIEKUNOWIE POLSKI, to JEDNA HUNTA i podprogowe rozpatrywanie: czy ci czy tamci – to juz manipulacja, bo nie wierze zeby pan autor mogl tu wpisac co szczerze mysli (co sam przyznal w uwadze o mediach).

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.