Przełomowe odkrycie naukowców: miłość krzepi!

Nieskomplikowana psychologia miłości

Niemieccy uczeni, biorąc na tapetę naurotyczność, czyli jeden z pięciu elementów opisu osobowości człowieka, wykazali pozytywny wpływ miłości na rozwój osobowości u młodych dorosłych. “Neurotycy są raczej niespokojni, niepewni i łatwo się irytują. Mają skłonności do depresji, często wykazują niską samoocenę i mogą być ogólnie niezadowoleni z życia” – wyjaśnia Dr Christine Finn, autorka doktoratu będącego częścią aktualnego badania. “Udało nam się jednak pokazać, że osiągają większą równowagę w związkach miłosnych, a ich osobowość ulega stabilizacji” – dodaje.

Uczeni towarzyszyli 245 parom między 18 a 30 rokiem życia przez 9 miesięcy i przeprowadzali z nimi rozmowy co trzy miesiące. Korzystając z kwestionariusza, przeanalizowali stopień neurotyczności jak i satysfakcji czerpanej ze związków. Co więcej, uczestnicy badania mieli za zadanie ocenić fikcyjne sytuacje z życia codziennego i ich potencjalne znaczenie dla swoich związków. “Ta część była kluczowa, ponieważ neurotycy przetwarzają oddziaływania świata zewnętrznego w różny sposób” – wyjaśnia Finn. Na przykład, mocniej reagują na negatywne bodźce i przejawiają tendencję do interpretacji dwuznacznych sytuacji w sposób negatywny, a nie pozytywny lub neutralny.

Uczeni odkryli, że tendencja ta stopniowo maleje wraz z czasem spędzonym w romantycznym związku. Z jednej strony, partnerzy wspierają się wzajemnie, z drugiej, natomiast, poziom poznawczy, np. wewnętrzny świat osoby, pełni zasadniczą rolę: “Pozytywne doświadczenia i emocje zebrane w ramach związku zmieniają osobowość w sposób pośredni, ponieważ w tym samym czasie zmianie ulega struktura myśli i percepcja rzekomo negatywnych zdarzeń” – podkreśla Finn.  W uproszczeniu, miłość daje nam większą pewność siebie w radzeniu sobie z problemami życiowymi i powoduje, że nie patrzymy na wszystko w pierwszej kolejności przez czarne okulary.

Naukowcy zaobserwowali ten efekt zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. “Oczywiście każdy reaguje inaczej i długi, szczęśliwy związek ma silniejszy efekt, niż ten krótki” – mówi prof. dr Franz J. Neyer. “Ale ogólnie rzecz biorąc, młodzi dorośli zawierający związki, mogą tylko odnieść z tego korzyści!” – dodaje. Dla Christine Finn, wyniki badań niosą jeszcze jedną pozytywną wiadomość – nie tylko dla neurotyków, ale również dla tych, którzy cierpią na depresję lub zaburzeniu związane z niepokojem: “Ciężko jest zmienić całą osobowość, ale nasze badanie potwierdza, że można oduczyć się negatywnego myślenia!”

źródło: Jena | foto: flickr

Redakcja czlowiek.info

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.