Ostropest plamisty (Silybum marianum) stosowany jest od 2000 lat jako środek leczniczy na wiele dolegliwości związanych z wątrobą, nerkami czy woreczkiem żółciowym.
Badania naukowe wskazują, że substancje aktywne obecne w ostropeście (na szczególną uwagę zasługuje tu grupa flawonoidów zwanych sylimaryną) chronią wątrobę przed toksynami i niektórymi lekami, które mogą powodować uszkodzenia wątroby. Sylimaryna posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a ponadto może wspierać wątrobę w samoodbudowie poprzez stymulację wzrostu nowych komórek.
Ostropest plamisty może mieć pozytywny wpływ na leczenie marskości wątroby oraz alkoholowego i wirusowego zapalenia wątroby. Badania wskazują, że ostropest może niemal całkowicie znieść toksyczny efekt działania trujących grzybów, jeśli podany zostanie do 10 minut od spożycia, lub – jeśli podany w ciągu 24h – znacznie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wątroby i śmierci.
Najnowsze badania laboratoryjne wskazują na antyrakowe działanie sylimaryny i innych substancji obecnych w ostropeście. Mogą one hamować podział komórek rakowych, skracać ich życie, ale też zmniejszać dopływ krwi do guzów.
Na rynku znaleźć można preparaty z ostropestu dostępne w formie kapsułek, płynu, ale też nalewek. Jednak ich mogą być wielokrotnie wyższe niż zwyczajne mielone nasiona ostropestu, które dostać można w każdej aptece.
Ostropest plamisty jest powszechnie uważany za bezpieczny i wolny od ciężkich efektów ubocznych, jednak nie należy stosować go w następujących przypadkach:
– u kobiet w ciąży lub karmiących piersią,
– u chorych na raka związanego z hormonami (rak piersi, prostaty),
– u osób z alergią na ambrozję, złocień, nagietek, rumianek, krwawnik pospolity, stokrotkę.
Ostropest może wchodzić w reakcję z lekami na alergie, wysoki cholesterol, leki przeciwlękowe, leki przeciwzakrzepowe i niektóre leki antyrakowe rozkładane przez wątrobę.
Zaleca się również ostrożność w podawaniu ostropestu dzieciom.
Mielone nasiona ostropesu można dodawać do musli, sałatek a nawet zup. Większe ilości (1-2 łyżeczki dziennie) można przyjmować doustnie popijając szklanką wody. W związku z tym, że nie ma jednak szczegółowych badań dotyczących długofalowych skutków stosowania ostropestu, lekarze zalecają robienie przerw między okresami intensywnego spożywania ostropestu.
źródło: UMMC
Add comment