Psychologia botoksu
Domięśniowe zastrzyki Botoxu (nieco mniej znanego jako jad kiełbasiany) rozluźniające lub usuwające zmarszczki mimiczne (poprzez lekki paraliż nerwów) w celu nadania twarzy młodszego wyglądu, zaburzają zdolność odczytywania wyrazu twarzy innych ludzi. Wynika to z tymczasowej blokady propriocepcji, czyli procesu, który pomaga nam zrozumieć emocje innych przez reprodukcję ich emocji “na własnej skórze”.
Innymi słowy, kiedy obserwujemy czyjś uśmiech, nasza twarz z reguły również się uśmiecha (często automatycznie i niedostrzegalnie) ponieważ próbujemy zrozumieć intencje lub emocje drugiej osoby. Jeśli jednak nasze mięśnie twarzy są częściowo sparaliżowane przez Botox, cały proces może stać się o wiele trudniejszy, a szczególnie w przypadku subtelnych ekspresji mimicznych.
Na przykład w zwyczajnej rozmowie dwóch osób, w której wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla zapewnienia właściwej interakcji społecznej, niezdolność zrozumienia delikatnych sygnałów mimicznych rozmówcy czy nagłych zmian w jego nastroju może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Może być to szczególnie frustrujące dla facetów, których wybranki wstrzykują sobie jad kiełbasiany w twarz, aby ładniej wyglądać.
A tak na marginesie, warto wiedzieć, że Botulina może być również bronią biologiczną.
Lajki na Fejsie smakują jak czekolada
Według UCLA, te same obwody mózgu, które są aktywne podczas wcinania czekolady lub wygrywania pieniędzy, stają się aktywne również wówczas, gdy nastolatkowie widzą dużą ilość “lajków” pod własnymi zdjęciami lub zdjęciami swoich rówieśników.
Region mózgu, który wykazał szczególną aktywność podczas badania przeprowadzonego przez uczonych z UCLA, zwany jest jądrem półleżącym, będącym częścią układu nagrody mózgu. Układ ten bywa wyjątkowo wrażliwy w okresie dojrzewania. Gdy nastolatkowie widzieli swoje zdjęcia z dużą ilością polubień, uczeni odnotowywali aktywację regionów odpowiedzialnych za relacje społeczne i uwagę wzrokową.
Wykazano również, że duża ilość polubień pod zdjęciem ma znaczący wpływ na to, czy nastolatkowie również polubią to zdjęcie. Nastolatkowie inaczej reagują na informacje w zależności od tego, ilu rówieśników wyraziło aprobatę wobec informacji, nawet jeśli owi rówieśnicy są im zupełnie nieznajomi. Ma to oczywiście odpowiednie konsekwencje: jeśli nasze dzieci mają na FB w znajomych samych idiotów, wówczas nieograniczony dostęp do ich opinii będzie wpływał na kształtowanie się zachowań i preferencji niekoniecznie dla nich (i nas) korzystnych. Warto zatem zadbać, aby nasze dzieci otaczały się pozytywnymi rówieśnikami.
Skąd wzięła się ludzka inteligencja?
Uczeni z Uniwersytetu w Rochester sugerują, że ludzka inteligencja mogła wyewoluować w odpowiedzi na konieczność opieki nad niemowlętami. Ludzkie niemowlęta rodzą się znacznie bardziej niedojrzałe niż niemowlęta innych gatunków. Na przykład żyrafie cielęta zaraz po narodzinach mogą stać, chodzić, a nawet uciekać przed drapieżnikami. Dla porównania ludzkie niemowlęta nie mogą nawet podnieść głowy bez pomocy rodzica. Ponieważ ludzie mają relatywnie duże mózgi, niemowlęta muszą rodzić się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, gdy ich głowy są na tyle małe, że ich rozmiar zapewnia bezpieczne narodziny. Wczesne narodziny jednak oznaczają, że niemowlęta są bezbronne znacznie dłużej niż inne naczelne, a więc potrzebują inteligentnych rodziców, aby przeżyć.
Istnieją alternatywne teorie wyjaśniające pochodzenie ludzkiej inteligencji. Wiele z nich skupia się na takich czynnikach, jak życie w trudnych warunkach czy polowanie w grupach. Nie wyjaśniają one jednak, dlaczego organizmy, które narażone były na te same niebezpieczeństwa ze strony środowiska, nie rozwinęły podobnych zdolności. Weźmy na przykład dinozaury, które, mimo że spotkały się z podobnymi presjami środowiskowymi i miały o wiele więcej czasu, aby się do nich dostosować, nie rozwinęły takiej inteligencji jak naczelne, najprawdopodobniej właśnie dlatego, że młode rozwijały się w jajach przed przyjściem na świat.
Aby wzmocnić opinię, odwołaj się do moralności
Mówienie ludziom, że nasze opinie oparte są na zasadach moralności wzmacnia ich przekaz i powoduje, że są mniej podatne na kontrargumenty. Uczeni z Uniwersytetu Stanowego Ohio zauważyli, że ludzie są skłonniejsi do polegania na czyjejś opinii, jeśli została ona określona jako moralna i byli odporniejsi na próby zmiany ich zdania na dany temat.
Rezultaty eksperymentu w pewnym sensie wyjaśniają skuteczność polityków, którzy wykorzystują moralność do promowania swoich poglądów.
Zdrowie psychiczne pochodzi z jelita?
Flora bakteryjna jelita może wpływać na naszą odwagę, ale też powodować stwardnienie rozsiane. Kolejne badania potwierdzają ważną rolę bakterii żyjących w naszym organizmie dla zdrowia neurologicznego i pokazują, że przyczyna wielu chorób może być ukryta w układzie pokarmowym.
Mikrobiom człowieka składa się nawet z 1000 różnych rodzajów bakterii i około 100 bilionów komórek, co stanowi 10 razy więcej komórek i 150 razy więcej genów niż w przypadku ludzkiego genomu. Mikrobiom współewoluuje z ludzkim nosicielem w relacji symbiotycznej, dlatego jego zdrowy rozwój zależy od wielu czynników: rodzaju mikroorganizmów otrzymanych od matki podczas narodzin, spożywania antybiotyków, rodzaju spożywanego jedzenia, infekcji, stresu i predyspozycji genetycznych. Starsze osoby, które nie mogą poszczycić się dobrym zdrowiem, bardzo często mają mniej zróżnicowany mikrobiom.
Żyjątka buszujące w naszych jelitach mogą zatem wpływać na nasz centralny układ nerwowy, rozwój komórek nerwowych i układ odpornościowy. Lepsze zrozumienie tego wpływu może mieć rewolucyjne znaczenie dla przyszłych terapii leczniczych.
___
[1] J.-C. Baumeister, G. Papa, F. Foroni. Deeper than skin deep – The effect of botulinum toxin-A on emotion processing. Toxicon, 2016; 118: 86 DOI: 10.1016/j.toxicon.2016.04.044
[2] University of California – Los Angeles. “Teenage brain on social media: Study sheds light on influence of peers and much more.” ScienceDaily. ScienceDaily, 31 May 2016. <www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160531104423.htm>
[3] Steven T. Piantadosi, Celeste Kidd. Extraordinary intelligence and the care of infants. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2016; 201506752 DOI: 10.1073/pnas.1506752113
[4] Andrew Luttrell, Richard E. Petty, Pablo Briñol, Benjamin C. Wagner. Making it moral: Merely labeling an attitude as moral increases its strength. Journal of Experimental Social Psychology, 2016; 65: 82 DOI: 10.1016/j.jesp.2016.04.003
[5] European Academy of Neurology. “Connections between gut microbiota and the brain.” ScienceDaily. ScienceDaily, 29 May 2016. <www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160529174445.htm>.
Add comment