Psychologia w tym tygodniu pozwoliła nam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Ale zacznijmy od początku!
Dlaczego gorący klimat wpływa na wzrost agresji i przemocy
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego skala przestępczości jest większa im bardziej przesuwamy się w kierunku równika? Uczeni z Uniwersytetu Stanowego Ohio mają pomysł, jak rozwiązać tę zagadkę! Głównym powodem może być nie tle co gorący klimat, ale przede wszystkim mniejsze zróżnicowanie w temperaturach sezonowych, które prowadzi do wyboru “szybszych” strategii życiowych, mniejszego skupienia na przyszłości i osłabienia samokontroli. Wszystkie te czynniki wzmagają agresję i przemoc.
„Klimat kształtuje styl życia ludzi i wpływa na kulturę w sposoby, o których nie myślimy na co dzień” – mówi prof. Brad Bushman, współautor pracy. Mowa tu o takich czynnikach jak planowanie w agrokulturze, gromadzenie zapasów czy przygotowywanie się na chłodne zimy. Gdy różnice w temperaturach są mniejsze, łatwiej jest robić to, na co ma się ochotę, ponieważ nie ma przymusu zajmowania się przygotowaniami do chłodnych zim. Powoduje to również, że ludzie są bardziej impulsywni, ponieważ kultura, w której żyją, a która kształtowana jest przez warunki klimatyczne, nie promuje poszanowania czasu czy samokontroli. Objawem luźniejszego podejścia do wymienionych postaw może być mniejsza restrykcyjność w stosowaniu antykoncepcji oraz wcześniejsze i częstsze rodzicielstwo, ale też spóźnialstwo i wybuchowy temperament.
Psychologia o różnicach w postrzeganiu kobiet z makijażem
Makijaż (u kobiet, gdyby ktoś miał wątpliwości) zmienia sposób postrzegania statusu społecznego kobiet w zależności od płci obserwatora. W czasie gdy obie płcie zgodnie uważają, że kobiety z makijażem są bardziej atrakcyjne w kontekście „wysokiego statusu”, to mężczyznom chodzi głównie o prestiż, a kobietom o dominację.
„Wysoki status” może być osiągnięty dwojako: albo jesteś osobą dominującą, a to oznacza, że nie masz problemu z korzystaniem z siły lub manipulacji, aby skłonić ludzi do podążania za tobą, albo dbasz o prestiż, tj. posiadasz pozytywne cechy wzbudzające podziw i przyciągające ludzi.
Różnice w postrzeganiu mogą wynikać z zazdrości i poczucia zagrożenia kobiet wobec kobiet z makijażem, które – według badanych – wydają się swobodniejsze seksualnie, a co za tym idzie atrakcyjniejsze dla mężczyzn w przeciwieństwie do kobiet bez makijażu.
Wizyta w parku obniża ryzyko zapadalności na depresję i nadciśnienie
Nie jest tajemnicą, że kontakt z przyrodą ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale dzięki uczonym z Australii jesteśmy blisko ustalenia, ile czasu powinniśmy przebywać w parkach (miejskich), aby przepędzić demony depresji czy nadciśnienia.
Uczeni twierdzą, że gdyby każdy odwiedzał okoliczne parki przynajmniej 30 minut tygodniowo, byłoby o siedem procent mniej przypadków depresji i dziewięć procent mniej zachorowań na nadciśnienie wśród mieszkańców miast. Co prawda wnioski dotyczą Australii, ale można śmiało założyć, że w Polsce również wzrost trendu spędzania czasu na łonie natury wpłynąłby pozytywnie na spadek zachorowań na różne nieprzyjemne rzeczy.
Szczególne korzyści z częstszych wizyt na zewnątrz pośród zieleni mogą odczuć dzieci. Dorastanie w naturalnym otoczeniu ma bowiem nie tylko pozytywny wpływ na ich ogólny rozwój, ale też na świadomość znaczenia przyrody w szerszym kontekście.
Dobry kontakt z tatą lekarstwem na otyłość?
Uczeni z Uniwersytetu Guelph w Kanadzie wykazali, że młodzi mężczyźni dorastający w stabilnych rodzinach cechujących się dobrymi kontaktami z rodzicami o wiele częściej mogli pochwalić się zdrowymi nawykami żywieniowymi, większą aktywnością fizyczną i lepszym snem. Co więcej, znacznie rzadziej chorowali na otyłość. Zaskakujące jest jednak to, że gdy przyszło do przewidywania, czy młodzi mężczyźni będą w przyszłości otyli, o wiele skuteczniejsze okazało się kryterium relacji syna z ojcem niż z matką.
Wśród badanych obu płci, 80 procent określiło funkcjonowanie swoich rodzin bardzo wysoko. Oznacza to, że ich rodziny cechowały się dobrym zarządzaniem codziennymi sprawami, a poszczególni członkowie bardzo dobrze wypełniali swoje role i byli emocjonalnie związani ze sobą.
W badaniu wzięło udział niespełna 4000 przedstawicielek płci pięknej i ponad 2500 tysiąca przedstawicieli płci mniej pięknej.
___
[1] Paul A. M. Van Lange, Maria I. Rinderu, and Brad J. Bushman. Aggression and Violence Around the World: A Model of CLimate, Aggression, and Self-control in Humans (CLASH). Behavioral and Brain Sciences, June 2016
[2] V. R. Mileva, A. L. Jones, R. Russell, A. C. Little. Sex Differences in the Perceived Dominance and Prestige of Women With and Without Cosmetics. Perception, 2016; DOI: 10.1177/0301006616652053
[3] Danielle F. Shanahan, Robert Bush, Kevin J. Gaston, Brenda B. Lin, Julie Dean, Elizabeth Barber, Richard A. Fuller. Health Benefits from Nature Experiences Depend on Dose. Scientific Reports, 2016; 6: 28551 DOI: 10.1038/srep28551
[4] Jess Haines, Sheryl L. Rifas-Shiman, Nicholas J. Horton, Ken Kleinman, Katherine W. Bauer, Kirsten K. Davison, Kathryn Walton, S. Bryn Austin, Alison E. Field, Matthew W. Gillman. Family functioning and quality of parent-adolescent relationship: cross-sectional associations with adolescent weight-related behaviors and weight status. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 2016; 13 (1) DOI: 10.1186/s12966-016-0393-7
Add comment