Orgazm i alkohol wpływają na pogaduszki do poduszki

Orgazm nie tylko pozytywnie wpływa na stosunek płciowy, ale może również poprawiać komunikację między partnerami. Wyniki badań opublikowanych w najnowszym wydaniu Communication Monographs, pokazują, że po odbytym stosunku zwieńczonym orgazmem, ludzie są bardziej skorzy do dzielenia się ze swoimi partnerami ważnymi informacjami. Ponadto, takie pogaduszki do poduszki mają na nas bardzo pozytywny wpływ.

Jak zwykle okazuje się, że za wszystkim stoi oksytocyna, hormon odpowiedzialny na zacieśnianie więzi międzyludzkich. Zaraz po orgazmie, oksytocyna zalewa mózg i powoduje szereg pozytywnych reakcji: polepsza nastrój, zwiększa poczucie zaufania, a jednocześnie zmniejsza poziom stresu i poczucia zagrożenia. Dzięki temu, rozmowa po stosunku może być znacznie bardziej nieskrępowana i przede wszystkim – szczera.

Komunikacja po stosunku płciowym może mieć wpływ na to czy jesteśmy zadowoleni z pożycia – mówi dr Amanda Denes, główna autorka badań. – Z tego względu, intymne rozmowy w łóżku mogą odgrywać kluczową rolę w utrzymywaniu bliskości.

Badanie wykazało zdecydowanie negatywny wpływ spożywania alkoholu przed stosunkiem seksualnym na komunikację między partnerami tuż po pożyciu. Ludzie spożywający alkohol znacznie częściej mówili rzeczy, którymi nie chcieli się dzielić z drugą osobą. Ogólnie rzecz biorąc, jakoś pogaduszek po takim stosunku była znacznie niższa zważywszy na uboższą, mniej pozytywną treść i ograniczoną chęć dzielenia się z partnerem ważnymi informacjami.

Oksytocyna uskrzydla a alkohol – przeciwnie, dlatego nie jest zaskoczeniem, że powodują zupełnie przeciwne reakcje u ludzi – mówi prof. Tamara Afifi, współautorka badań. – Ludzie przeciętnie spożywający więcej alkoholu, dostrzegają mniej pozytywnych stron dzielenia się informacjami ze swoimi partnerami.

Wcześniejsze badania wykazały, co zresztą nie powinno być wielkim zaskoczeniem, że alkohol ma ogólnie negatywny wpływ na popęd seksualny i zawieranie związków. Nie tylko może powodować trudności w osiągnięciu podniecenia u mężczyzn, ale może całkowicie uniemożliwić osiągnięcie orgazmu.

źródło: NCA | foto: Richard Foster/flickr

Redakcja czlowiek.info

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.