Powszechnie uważa się, że dietetyczna wartość błonnika wynika z faktu, iż pod wpływem wody substancja pęcznieje i wypełnia żołądek redukując apetyt. Najnowsze badania wskazują, że prawda jest nieco bardziej złożona.
W badaniu przeprowadzonym przez Imperial College London oraz Medical Research Council, międzynarodowa grupa badaczy zidentyfikowała cząsteczkę likwidującą apetyt, zwaną acetatem. Acetat wytwarzany jest w jelicie podczas trawienia błonnika. Molekuła, po uwolnieniu, transportowana jest do mózgu, gdzie mówi nam, że powinniśmy przestać jeść. Badanie potwierdza pozytywny wpływ diety bogatej w błonnik na kontrolę tego ile jemy, ale również może pomóc stworzyć metody obniżania apetytu.
Błonnik znaleźć można w większości roślin i warzyw, jednak w przetworzonym jedzeniu jest go bardzo mało. Acetat powstaje w okrężnicy jako odpad w procesie fermentacji błonnika trawionego przez bakterie. Dzięki badaniu udało się prześledzić drogę jaką cząsteczka przebywa z okrężnicy do mózgu i zidentyfikowano niektóre mechanizmy pozwalające jej zmniejszyć apetyt.
“Dieta przeciętnego Europejczyka zawiera około 15g błonnika dziennie” – mówi główny autor badań, prof. Gary Frost. “W epoce kamienia łupanego spożywaliśmy około 100g dziennie, natomiast obecnie, zamiast warzyw, roślin strączkowych i innych źródeł błonnika, preferujemy gotowe do spożycia posiłki ubogie w ten ważny element diety. Niestety, układ trawienny człowieka nie przystosował się jeszcze do nowoczesnej diety, co ma wpływ na obecną epidemię otyłości. Nasze odkrycie pokazuje, że uwalniane się acetatu jest kluczowe dla powstrzymywania apetytu przez błonnik i może pomóc rozwiązać problemy z przejadaniem się.”
Prof. Frost tłumaczy, iż głównym zadaniem będzie stworzenie mechanizmu pozwalającego dostarczyć organizmowi takiej ilości acetatu, która nie tylko powstrzyma apetyt, ale będzie przede wszystkim bezpieczna dla człowieka. Acetat aktywny jest w ciele tylko przez krótki okres czasu, dlatego produkt oparty głównie na nim, musi cechować się długim czasem uwalniania w jelicie. Innym wyjściem może być zmodyfikowanie błonnika w taki sposób, aby wytwarzał więcej acetatu, dzięki czemu podobny efekt [redukujący apetyt] osiągalny będzie przy mniejszym spożyciu substancji.
Badanie zostało sfinansowane przez MRC oraz Biotechnology and Biological Sciences Research Council.
źródło: ICL
Add comment