Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, a sami palacze z pewnością dostają migren od ciągłego przypominania im o spustoszeniu jakie poranny dymek sieje w ich organizmach. Niestety, palenie to nie tylko więcej zmarszczek i potencjalny rak płuc, ale również… skurczony mózg.
W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Uniwersytetu McGill oraz Uniwersytetu Edynburskiego, którzy wpadli na to ciekawe odkrycie, wzięło udział ponad 500 osób (palaczy, ex-palaczy i niepalących) przebadanych jako dzieci w 1947 roku w ramach Scottish Mental Survey. Wszyscy uczestnicy zostali poddani obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego i szczegółowo przepytani na temat swoich dawnych i obecnych nałogów. “Okazało się, że kora mózgowa palaczy i ex-palaczy jest znacznie cieńsza niż osób nie palących. Grubość kory mózgowej osób wolnych od nałogu poprawiała się z każdym rokiem bez papierosa” – wyjaśnia dr Sherif Karama, główny autor badań.
Innymi słowy, dobra wiadomość jest taka, że odstawienie nałogu pomaga w regeneracji mózgu, ale sam proces jest na tyle powolny, że nawet 25 lat po rzuceniu palenia kory mózgowe największych palaczy były nadal skurczone.
Pomimo że mózg kurczy się wraz z wiekiem, dowiedziono, że palenie znacznie przyspiesza ten proces. Jednak owa przypadłość może odpowiadać nie tylko za kłopoty z pamięcią czy utrzymaniem równowagi, ale łączona jest też z wieloma dysfunkcjami organizmu, jak psychopatia, Alzheimer, a nawet schizofrenia. Z drugiej strony, mimo że palenie wiązane jest niemal ze wszystkimi zaburzeniami neurologicznymi, w wielu przypadkach łańcuch przyczynowo-skutkowy nie jest do końca jasny. Istnieje bowiem możliwość, że ludzie z pociągiem do papierosów już wcześniej posiadali pewne antyspołeczne cechy charakteru, np. impulsywność.
Mimo wszystko ubytki mózgu nie są wcale zabawne, ponieważ w pewnym momencie żarty kolegów na temat naszych bezmózgich zachowań w pracy wobec braku porannej latte z podwójnym espresso mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru.
__
źródła: McGill, psychiatryonline, PubMed
foto: flickr
Chmury niepewności krążą nad strategicznymi projektami infrastrukturalnymi Polski. Zagrożona jest budowa nie tylko Centralnego Portu…
Rażący brak pluralizmu w TVP za rządów Zjednoczonej Prawicy nie uzasadnia bezprawnego przejęcia mediów publicznych…
Światowa Organizacja Zdrowia dąży do centralizacji zarządzania zdrowiem publicznym w odpowiedzi na pandemię SARS-CoV-2. Proces…
Społeczeństwo bezgotówkowe nie jest niczym nowym w świecie innowacji i postępu, jednak coraz większa inklinacja…
Pandemia SARS-CoV-2 unaocznia nam z niebywałą dramaturgią jak wątła jest granica między światem człowieka cywilizowanego…
Czy pandemia SARS-CoV-2 (COVID-19) dobiega końca / może dobiec końca / przejść do fazy endemicznej…