Badanie przeprowadzone w Michigan State University na 75 studentach koledżu wykazało, że studenci z gorszą kondycją aerobową (sprawność z jaką płuca i serce dostarczają tlenu do pracujących mięśni) mają znacznie słabszą pamięć długotrwałą.
Uczestnicy badania mieli za zadanie nauczyć się powiązanych ze sobą par słów, np. camp (obóz, obozowisko) i trail (szlak). Następnego dnia, poddani zostali testowi sprawdzającemu ich zdolność do długotrwałego zapamiętywania informacji (pamięć długotrwała cechuje się zapamiętaniem informacji dłużej niż 30 sekund).
Kondycja aerobowa mierzona była na podstawie zużycia tlenu podczas ćwiczeń na bieżni ruchomej, a pozyskane dane zestawiono z wagą, procentem tkanki tłuszczowej w ciele, wiekiem i płcią uczestników. Wyniki pokazują, że osoby z gorszą kondycją aerobową tracą z biegiem czasu więcej wspomnień – komentuje Kimberly Fenn, współautorka badań.
Tłumaczy to, dlaczego studenci i pracownicy biurowi mają często ogromny problem z zapamiętaniem informacji. Myślicie, że wyjściem jest robienie notatek i wyciąganie ich w odpowiednim momencie? A może lepiej wyskoczyć na rower od czasu do czasu lub pomachać rękami na basenie? Nie tylko poprawi nam się pamięć, ale i ogólne zdrowie!
Chmury niepewności krążą nad strategicznymi projektami infrastrukturalnymi Polski. Zagrożona jest budowa nie tylko Centralnego Portu…
Rażący brak pluralizmu w TVP za rządów Zjednoczonej Prawicy nie uzasadnia bezprawnego przejęcia mediów publicznych…
Światowa Organizacja Zdrowia dąży do centralizacji zarządzania zdrowiem publicznym w odpowiedzi na pandemię SARS-CoV-2. Proces…
Społeczeństwo bezgotówkowe nie jest niczym nowym w świecie innowacji i postępu, jednak coraz większa inklinacja…
Pandemia SARS-CoV-2 unaocznia nam z niebywałą dramaturgią jak wątła jest granica między światem człowieka cywilizowanego…
Czy pandemia SARS-CoV-2 (COVID-19) dobiega końca / może dobiec końca / przejść do fazy endemicznej…