Categories: ciałoodżywianie

8 składników pokarmowych chroniących mózg przed starzeniem

Starzenie się może powodować u ludzi szereg zaburzeń funkcji poznawczych, począwszy od problemów z krytycznym myśleniem, aż po całkowitą demencję lub Alzheimera. W marcowym wydaniu Food Technology opublikowanym przez IFT (Instytut Technologów Żywienia), redaktor Linda Milo Ohr pisze o składnikach pokarmowych mogących pomóc utrzymać mózg w dobrej kondycji. Zatem, w co powinny być bogate nasze pokarmy, aby spowolnić nadejście nieuniknionego?

Flawonole

Flawonole występujące w ziarnie kakaowym związane są z poprawą zdrowia serca, krążenia i, wedle wstępnych badań, mogą mieć wpływ na poprawę pamięci. Badanie przeprowadzone przez Adama Brickmana z Uniwersytetu Columbia pokazuje, że flawonole zawarte w kakao mogą poprawiać działanie tzw. zakrętu zębatego, łączonego z zaburzeniami pamięci związanymi z wiekiem.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Nie tylko mają zbawienny wpływ na dobre funkcjonowanie naszych serc, ale również pomagają zachować sprawność funkcji poznawczych mózgu, m.in. pamięci. Pokarmy bogate w kwasy omega-3 to łosoś, olej lniany, orzechy włoskie, migdały.

Fosfatydyloseryna i kwasy fosfatydowe

Ich kombinacja prowadzi do usprawnienia procesów poznawczych m.in. zapamiętywania i odtwarzania informacji. Występowanie tych związków w diecie jest ograniczone, ale niewielkie ilości znaleźć można w soi, żółtkach jaj i mózgach zwierzęcych.

Orzechy włoskie

Dieta bogata w orzechy włoskie może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na Alzehimera, spowolnienie pojawienia się choroby oraz jej postępowania.

Cytykolina

Cytykolina jest naturalną substancją występującą w komórkach ciała; wspiera rozwój tkanki mózgowej, co wspomaga regulację pamięci i funkcji poznawczych, usprawnia komunikację między neuronami, chroni struktury nerwowe przed wolnymi rodnikami. Badania kliniczne wykazały pozytywny wpływ cytykoliny na utrzymanie normalnych funkcji poznawczych wśród osób starzejących się.

Cholina

Powiązana jest ze zdrowiem wątroby i zdrowiem kobiet (szczególnie tych w ciąży). Pomaga w komunikacji między komórkami mózgowymi i resztą ciała. Cholina może chronić mózg przed starzeniem i pomaga zapobiegać zmianom w jego chemii, które skutkują pogorszeniem funkcji poznawczych. Głównym źródłem choliny są jajka.

Magnez

Suplementy magnezu są często polecane osobom po przebytym wstrząśnieniu mózgu. Pokarmy bogate w magnez to awokado, nasiona soi, banany, ciemna czekolada.

Czarna jagoda

Czarne jagody, dzięki wysokiej zawartości antocyjanów, znane są z silnych właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Umiarkowane spożycie tych niepozornych fioletowych kulek może mieć pozytywny wpływ na pamięć, szybkość przyswajania informacji i wzrok.

źródło: IFT foto: arselectronica/flickr

Redakcja czlowiek.info

Recent Posts

Jeśli chcemy przegonić Zachód, musimy dogadać się ponad podziałami

Chmury niepewności krążą nad strategicznymi projektami infrastrukturalnymi Polski. Zagrożona jest budowa nie tylko Centralnego Portu…

1 year ago

Nie, propaganda z TVP nie zniknie. Będzie tylko inna.

Rażący brak pluralizmu w TVP za rządów Zjednoczonej Prawicy nie uzasadnia bezprawnego przejęcia mediów publicznych…

1 year ago

Czy grozi nam “dyktatura sanitarna” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)?

Światowa Organizacja Zdrowia dąży do centralizacji zarządzania zdrowiem publicznym w odpowiedzi na pandemię SARS-CoV-2. Proces…

1 year ago

Broń gotówki jak niepodległości!

Społeczeństwo bezgotówkowe nie jest niczym nowym w świecie innowacji i postępu, jednak coraz większa inklinacja…

3 years ago

Pięć etapów dehumanizacji człowieka. Na którym jesteśmy?

Pandemia SARS-CoV-2 unaocznia nam z niebywałą dramaturgią jak wątła jest granica między światem człowieka cywilizowanego…

3 years ago

Czy pandemia C19 dobiega końca? Wypowiedzi ekspertów.

Czy pandemia SARS-CoV-2 (COVID-19) dobiega końca / może dobiec końca / przejść do fazy endemicznej…

3 years ago