Szerokość bioder a aktywność seksualna kobiet

Psychologia zachowań seksualnych ludzi to temat spędzający sen z powiek uczonych i amatorów. Nie bez powodu, wszak każdy chciałby poznać klucz do szczęśliwego życia miłosnego. Albo do jakiegokolwiek… W świetle badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Leeds, jednym z czynników wpływających na aktywność seksualną kobiet może być, uwaga!, szerokość bioder. Zaskoczeni? Otóż, uczeni zauważyli, że kobiety wykazujące skłonność do tzw. szybkich numerków miał szersze biodra niż odrobinę bardziej wstrzemięźliwe panie. Zanim wyjaśnimy, z czego to wynika, przyjrzyjmy się samemu badaniu.

Celem badania przeprowadzonego wśród 148 kobiet pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, było określenie potencjalnego wpływu szerokości bioder i stosunku szerokości talii do bioder na ich zachowania seksualne. Uczestniczkom, z których każda miała wcześniej przynajmniej jednego kochanka, zmierzono szerokość bioder (określoną jako odległość między zewnętrznymi krawędziami grzebieni biodrowych miednicy), obwód bioder w najszerszym punkcie oraz obwód talii w najwęższym punkcie. Uczestniczki wypełniły ankietę na temat swojej aktywności seksualnej, w której znalazły się pytania dotyczące m.in. wieku utraty dziewictwa i ilości dotychczasowych kochanków. Ponadto poproszono o udzielenie informacji na temat związków, w które uczestniczki były zaangażowane emocjonalnie.

Wyniki badań pokazały, że kobiety z biodrami szerszymi niż 36 centymetrów, miały więcej partnerów seksualnych i więcej przelotnych przygód, niż kobiety z szerokością bioder poniżej 31 centymetrów. Kobiety, u których spośród 4 związków 3 stanowiły “szybkie numerki”, miały biodra szersze przynajmniej o 2 centymetry niż kobiety wśród których niezobowiązujące przygody miłosne nie były aż tak popularne. Stosunek szerokości talii do bioder nie miał większego znaczenia na aktywność seksualną.

Autorzy badań przypuszczają, że kobiety z szerszymi biodrami są bardziej skłonne do miłosnych igraszek, ponieważ poród w ich przypadku jest znacznie mniej traumatyczny niż u kobiet z wąskimi biodrami (mniej niż 31 cm). To z kolei odnosi się do okresu kiedy ludzie nauczyli się chodzić w pozycji wyprostowanej i późniejszym rozwojem węższych bioder ułatwiających chodzenie w nowej pozycji. W konsekwencji, żeńskie biodra skurczyły się do rozmiarów zaledwie umożliwiających poród. Z tego powodu, noworodki u ludzi rodzą się znacznie słabiej rozwinięte niż u innych naczelnych i dlatego wymagają o wiele większej opieki ze strony rodziców.

“Szerokość bioder u kobiet ma bezpośredni wpływ na ryzyko odniesienia śmiertelnego urazu związanego z porodem. Wydaje się, że wpływ tego ryzyka widoczny jest w zachowaniu kobiet posiadających kontrolę nad swoim życiem seksualnym, a w związku z tym, aktywność seksualna kobiet jest przynajmniej w części zależna od szerokości ich bioder” – podsumowuje Hendrie.

Wyiniki badań opublikowano w Springer’s journal Archives of Sexual Behavior.

źródło: Springer | foto: flickr

Redakcja czlowiek.info

Recent Posts

Jeśli chcemy przegonić Zachód, musimy dogadać się ponad podziałami

Chmury niepewności krążą nad strategicznymi projektami infrastrukturalnymi Polski. Zagrożona jest budowa nie tylko Centralnego Portu…

1 year ago

Nie, propaganda z TVP nie zniknie. Będzie tylko inna.

Rażący brak pluralizmu w TVP za rządów Zjednoczonej Prawicy nie uzasadnia bezprawnego przejęcia mediów publicznych…

1 year ago

Czy grozi nam “dyktatura sanitarna” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)?

Światowa Organizacja Zdrowia dąży do centralizacji zarządzania zdrowiem publicznym w odpowiedzi na pandemię SARS-CoV-2. Proces…

1 year ago

Broń gotówki jak niepodległości!

Społeczeństwo bezgotówkowe nie jest niczym nowym w świecie innowacji i postępu, jednak coraz większa inklinacja…

3 years ago

Pięć etapów dehumanizacji człowieka. Na którym jesteśmy?

Pandemia SARS-CoV-2 unaocznia nam z niebywałą dramaturgią jak wątła jest granica między światem człowieka cywilizowanego…

3 years ago

Czy pandemia C19 dobiega końca? Wypowiedzi ekspertów.

Czy pandemia SARS-CoV-2 (COVID-19) dobiega końca / może dobiec końca / przejść do fazy endemicznej…

3 years ago