Rozumowanie dedukcyjne jest podstawową formą prawidłowego rozumowania.
Dedukcja rozpoczyna się od ogólnego stwierdzenia lub hipotezy i bada możliwości osiągnięcia określonego, logicznego wniosku.
Metoda naukowa wykorzystuje dedukcję do testowania hipotez i teorii.
Rozumowanie dedukcyjne zwykle następuje w kilku krokach. Najpierw jest pierwsza przesłanka, potem – druga, a na końcu występuje wnioskowanie. Powszechną formą wnioskowania dedukcyjnego jest sylogizm, w którym dwa stwierdzenia – przesłanka główna i przesłanka drugorzędna – prowadzą do logicznego wniosku.
Uważa się, że sylogizmy są dobrym sposobem testowania wnioskowania dedukcyjnego, aby upewnić się, że argument jest słuszny.
Na przykład:
Aby rozumowanie dedukcyjne było prawidłowe, hipoteza musi być poprawna. Zakłada się, że przesłanki „Wszyscy ludzie są śmiertelni” i „Ignacy jest mężczyzną” są prawdziwe, a zatem wniosek jest logiczny i prawdziwy. W rozumowaniu dedukcyjnym, jeśli coś jest prawdą o jakiejś klasie rzeczy w ogóle, jest to również prawdą dla wszystkich członków tej klasy.
Wnioski z wnioskowania dedukcyjnego są pewne, o ile przesłanki są prawdziwe. Co ważne, można dojść do logicznego wniosku, nawet jeśli uogólnienie nie jest prawdą. Jeśli uogólnienie jest błędne, wniosek może być logiczny, ale może też być nieprawdziwy.
Na przykład:
Powyższy argument jest logicznie uzasadniony, ale jest nieprawdziwy, ponieważ oryginalne twierdzenie jest fałszywe.
Chmury niepewności krążą nad strategicznymi projektami infrastrukturalnymi Polski. Zagrożona jest budowa nie tylko Centralnego Portu…
Rażący brak pluralizmu w TVP za rządów Zjednoczonej Prawicy nie uzasadnia bezprawnego przejęcia mediów publicznych…
Światowa Organizacja Zdrowia dąży do centralizacji zarządzania zdrowiem publicznym w odpowiedzi na pandemię SARS-CoV-2. Proces…
Społeczeństwo bezgotówkowe nie jest niczym nowym w świecie innowacji i postępu, jednak coraz większa inklinacja…
Pandemia SARS-CoV-2 unaocznia nam z niebywałą dramaturgią jak wątła jest granica między światem człowieka cywilizowanego…
Czy pandemia SARS-CoV-2 (COVID-19) dobiega końca / może dobiec końca / przejść do fazy endemicznej…