ubezpieczenie

Autocasco – kiedy warto?

Dobrze kojarzysz – autocasco nie jest polisą obowiązkową, tak jak OC. Ale czy to oznacza, że warto włożyć ją na półkę z napisem „zbytki” i jak najszybciej zapomnieć o takiej formie ubezpieczenia? Oczywiście, że nie! Dowiedz się, kiedy wykupienie AC jest dobrą, korzystną decyzją. Nie przyda się wszystkim, ale na pewno wielu kierowców powinno przemyśleć ten temat.

Wartość samochodu

Na decyzję o podpisaniu umowy autocasco nierzadko wpływa wartość samochodu. Ideą tej polisy jest zwrot pieniędzy poniesionych z tytułu szkody, ale nie tylko tej wyrządzonej przez sprawcę kolizji lub wypadku (od tego jest obowiązkowe OC). AC działa wtedy, gdy padniemy ofiarą wandalizmu, skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, własnego błędu czy sytuacji losowych. Oczywiście, nie ma nic za darmo. Polisa o szerokim zakresie ma swoją cenę i może znacząco obciążyć budżet związany z samochodem.

I w tej sytuacji dochodzimy do konkretnego wniosku – ubezpieczenie AC (autocasco) opłaca się w przypadku drogich pojazdów. Jeśli posiadasz wiekowe auto, które prędzej zostanie zezłomowane niż korzystnie sprzedane, a każda kolejna awaria przekonuje Cię o konieczności rozglądania się za nowym modelem, raczej nie czujesz potrzeby ubezpieczania się na wypadek poniesienia straty. Jednak gdy decydujesz się na zakup drogiego, nowoczesnego samochodu, który szkoda byłoby zniszczyć lub stracić na skutek kradzieży, podpisanie umowy o autocasco wydaje się najrozsądniejszym wyborem.

Częste podróże

Są osoby, które traktują samochód jako dodatek do życia – środek transportu, który równie dobrze można zastąpić rowerem, autobusem czy spacerem w zależności od nastroju czy potrzeby. Jest też całkiem spore grono kierowców, którzy spędzają w pojeździe dużą część dnia, na przykład dlatego, że pracują w rozjazdach, a samochodu potrzebują niemal non stop.

Jeżeli dostrzegasz, że Twój roczny przebieg jest naprawdę duży, a kalendarz na przyszłe miesiące wypełniają wyjazdy – nie wahaj się zainwestować w AC oraz inne pakiety ubezpieczeniowe, jak assistance czy NNW. Dlaczego? Ponieważ zyskasz pewność, że niezależnie od wydarzeń na trasie masz wsparcie i nie zostaniesz na lodzie w sytuacji kryzysowej. Twoje auto, które jest bardzo intensywnie eksploatowane, może się zepsuć w najmniej spodziewanym momencie. Dobrze jest mieć pewność, że pod względem finansowym na tym w żaden sposób nie ucierpisz…

Miejsce parkowania

AC działa również w zakresie kradzieży. Jeśli posiadasz ubezpieczone w ten sposób auto i zostanie ono skradzione, otrzymasz odszkodowanie. To szczególnie ciekawa propozycja dla osób, które nie mają garażu i muszą parkować w niestrzeżonym miejscu, przy ulicy. Sprawdź też artykuł “Czy warto kupić AC dla samochodu za 2000 zł?” – jest wiele powodów, dla których warto rozważyć wykupienie autocasco.

Czy ten artykuł był przydatny?

Podziel się oceną! 🙂

Ocena: / 5. Głosów:

sponsorowany

sponsorowany

Dodaj komentarz