motywacja psychologia jesień smutek

13 sposobów na złagodzenie jesiennej smuty

Jesień dla wielu to okres znacznego spadku nastroju. Nie bez powodu mówi się, że w listopadzie dopada nas jesienna smuta. Powody takiego stanu rzeczy bywają różne, ale symptomy – najczęściej te same. Brak motywacji do działania, senność, mrukliwość. Każdy ma swoje sposoby na radzenie sobie z tymi stanami. Jedni mniej, inni bardziej skuteczne. Jeśli brakuje Wam inspiracji, to polecam spróbowanie poniższych. A nuż widelec któryś okaże się strzałem w dziesiątkę!

1. Zmuś się, aby zawsze przed snem przeczytać jeden rozdział wybranej książki. Jeśli masz problemy z zabraniem się za lekturę, w ten sposób po miesiącu przeczytasz całą książkę i może „rzutem na taśmę” zaczniesz kolejną. Przewrócenie ostatniej strony ciekawej książki potrafi wetknąć w nas nowe pokłady energii.

2. Nie siedź ciągle w domu i wyjdź na zewnątrz przynajmniej na chwilę. Kwadrans spaceru każdego dnia poprawi Ci krążenie i dotleni mózg. Jak uda Ci się przynajmniej raz w tygodniu poćwiczyć aeroby dłużej niż godzinę, to wiedz, że jesteś kozak.

3. Jedz mniejsze posiłki. Jesień i zima to okres, kiedy organizm robi zapasy tkanki tłuszczowej. Atrakcyjny wygląd to zdecydowanie jeden z mocniejszych motywatorów do działania.

4. Poszukaj nowej muzyki. Znalezienie nowego brzmienia, które chwyci Cię za duszę, potrafi otworzyć nowy rozdział endorfin i dodać motywacji do działania. Minus jest taki, że jak po miesiącu słuchania muzyka Ci się znudzi, również i nastrój może się popsuć. Dlatego warto zawczasu zrobić coś dodatkowego, co pozwoli cieszyć się dobrym nastrojem dłużej.

5. Walnij sobie kieliszek wina wieczorem. Wino poprawia nastrój, wzmacnia serducho i podobno pomaga zrzucić zbędne kilogramy (odpowiada za to niejaki resweratol). Tylko uważaj, żeby nie przesadzać. Niektóre badania sugerują, że więcej niż 5 kieliszków tygodniowo dla kobiet i 7 dla mężczyzn może zniwelować cały pozytywny wpływ antyoksydantów i przynieść szkodę.

6. Odezwij się do kogoś, z kim nie miałeś/aś od dawna kontaktu. Z pewnością znajdziesz kogoś takiego na FB. Rozmowa angażująca empatię poprawia nastrój, a do tego wystarczy zainteresowanie się losami (nie)znajomego.

7. Naucz się gotować [nową potrawę]. A najlepiej z kimś w duecie. Frajda gwarantowana. Jeśli się nie uda, to zawsze można zamówić pizzę.

8. Wcinaj witaminę D. Jej niedobór, wynikający z małego nasłonecznienia w jesieni i zimie, wiązany jest przez uczonych z osłabieniem nastroju i stanami okołodepresyjnymi.

9. Odłóż telefon. Wyostrz zmysły.

10. Zrób listę. Czegokolwiek. Planów na wiosnę, planów na zimę. Ważnych rzeczy do zrobienia lub super seriali do obejrzenia. Listy pomagają nadać strukturę naszym myślom, planom i ułatwiają ich realizację.

11. Posprzątaj pokój. Jesień to świetny okres, aby przejrzeć nagromadzone przez cały rok klamoty – bilety, rachunki, kartki z notatkami i co tam jeszcze naznosiliście. Wyrzucenie sterty niepotrzebnych rzeczy daje niezłego kopa motywacyjnego. A przynajmniej na chwilę. Pierwszy i ostatni krok do osiągnięcia sukcesu to podjęcie działania. Później jest z górki.

12. Czytaj www.czlowiek.info – polecam.

13. Wyśpij się.Adam J. Wichura

Adam J. Wichura

Językoznawca specjalizujący się w procesach poznawczych człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wpływu języka na wybory moralne jednostki. Ukończył językoznawstwo kognitywne na Uniwersytecie Warszawskim.

Dodaj komentarz