kobieta

5 fascynujących faktów na temat kobiet

1. Zapach dziecka pobudza kobiety tak samo, jak narkomana zażywanie narkotyków.

Zapach noworodków odgrywa rolę chemicznego komunikatora między matką a dzieckiem i aktywuje te same obszary mózgu, co jedzenie lodów lub uprawianie seksu. Naukowcy mówią, że gdy kobieta ma ochotę “zjeść” dziecko trzymane na rękach, nawet jeśli nie należy do niej, jest to naturalna reakcja biologiczna związana z funkcjami macierzyńskimi. A wszystko to za sprawą dopaminy, będącej głównym neurotransmiterem tzw. układu nagrody, zwanego czasem ośrodkiem przyjemności. Układ nagrody odpowiada za regulowanie zachowania człowieka poprzez promowanie działań dających poczucie satysfakcji i przyjemności. Więź między matką a bobasem jest elementem miłości macierzyńskiej, produktu ewolucji wynikającego ze środowiskowej potrzeby zapewnienia noworodkowi przetrwania.

(zob. Dr Johannes Frasnelli, Montreal University)

2. Kobiety noszą wysokie obcasy, ponieważ mężczyźni je kiedyś nosili.

laczki

Wysokie obcasy zostały przyswojone przez europejską arystokrację około 1600 roku jako znak prestiżu lub pozycji społecznej. Logika, która kierowała tym niecodziennym wynalazkiem, była dość przewrotna: tylko ktoś, kto nie musi pracować, może pozwolić sobie na paradowanie w tak niepraktycznych laczkach. W trzeciej dekadzie 17-go wieku, kobiety próbowały nosić się jak mężczyźni (większe poczucie siły, władzy). Nie tylko obcinały się wówczas na krótko i paliły fajki, ale również jęły nosić wysokie obcasy. Z czasem, mężczyźni przestali nosić wysokie obcasy, ponieważ zbytnio kojarzeni byli z kobietami. Dopiero w Oświeceniu wszyscy przestali nosić wysokie obcasy, ponieważ w epoce racjonalności i rozumu było to cokolwiek nieracjonalne. Niepraktyczne laczki wróciły do łask wśród kobiet za pośrednictwem 19-wiecznego porno.(zob. Lisa Wade, PhD, From manly to sexy: the history of the high heel)

3. Dziewczynki lepiej rozpoznają smaki niż chłopcy.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim pokazują, że dziewczynki lepiej rozpoznają wszystkie stężenia zarówno słodkiego jak i kwaśnego smaku. Liczby pokazują, że chłopcy potrzebują średnio około 10 procent więcej kwaśności i około 20 procent więcej słodkości, aby rozpoznać smak. Mimo, że różnica nie jest ogromna, to jest na tyle zasadnicza, aby uznać, że kobiety mają lepsze poczucie smaku niż mężczyźni. 

4. Niektóre kobiety mogą widzieć 100 milionów kolorów.

Większość ludzi posiada 3 czopki, tzn. światłoczułe receptory siatkówki oka. Uznaje się, że każdy czopek rozpoznaje 100 kolorów, a więc 100 do potęgi 3 = milion u przeciętnego człowieka. Niektóre kobiety w wyniku mutacji posiadają 4 czopki, a więc matematycznie rzecz biorąc powinny być w stanie widzieć 100 milionów kolorów. Naukowcy nie są jednak pewni czy dodatkowy czopek ma jakikolwiek wpływ na postrzeganie barw, a jeśli tak, to jak wpływa to na same zainteresowane. (źródło)

5. Fazy Księżyca mogą wpływać na płodność kobiet.

Kobiety zwykle przechodziły menstruację w nowiu (kiedy w nocy jest ciemniej niż zwykle), natomiast owulowały podczas pełni (kiedy jest jaśniej). Biorąc pod uwagę, że aktualnie żyjemy w świecie wiecznej jasności, np. w centrach miast, gdzie banery reklamowe, oświetlenie uliczne, etc., rozpraszają noc, kobiety nie są zsynchronizowane z przyrodą. Polecamy zapoznanie się z dorobkiem naukowym bardzo znanego duetu (William Masters i Virginia Johnson), który badał seksualność ludzi w latach 1950-1960.

Adam J. Wichura

Adam J. Wichura

Językoznawca specjalizujący się w procesach poznawczych człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wpływu języka na wybory moralne jednostki. Ukończył językoznawstwo kognitywne na Uniwersytecie Warszawskim.

Add comment